İstanbul'daki park ve korularda kuş türlerinin peyzaj elemanları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relation of bird species with landscape elements in parks and groves in İstanbul
- Tez No: 531814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ARSLANGÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda yoğun kentleşme ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak doğal kaynaklar hızla tükenerek ekolojik dengenin bozulmasına neden olmuştur. Bu açıdan kentsel alanlar, doğal ortamların azalmasından en fazla etkilenen alanlardır. Kentsel alanlardaki biyolojik çeşitliliğin korunması; hızlı kentleşme, ormanların yok olması ve nüfusun hızla artmasıyla birlikte önemli hale gelmiştir. Beşiktaş Beyoğlu ve Şişli ilçelerinde farklı büyüklükteki koru ve parklarda yapılan bu çalışma, yaban hayatı habitatları için belirteç olan kuş türleri tespit edilerek peyzaj elemanları ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda kent içerisindeki yeşil alanların insanlar için çeşitli olanaklar sunmasıyla birlikte biyolojik çeşitliliği ve yaban hayatını destekleme ve korumaya yönelik değerleri ortaya konmuştur. Her çalışma alanı düzenli olarak belirli aralıklarla 12 kez ziyaret edilmiştir. Tür tespitinde doğrudan gözlem ve sayım yöntemi olan hat boyu gözlem ve sayım yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, due to intense urbanization and technological developments, natural resources have been rapidly consumed, causing ecological balance to deteriorate. In this regard, urban areas are the areas most affected by the reduction of natural environments. Conservation of biological diversity in urban areas has become important with rapid urbanization, the destruction of forests and the rapid increase in population. This study, which was carried out in different sized groves and parks in Beşiktaş, Beyoğlu and Şişli, aimed to determine the species of bird which are indicative for wildlife habitats and to investigate the relationship with the landscape elements. In the light of the data obtained, the green areas in the city offer various opportunities for people and their values for supporting and protecting biodiversity and wildlife are presented. Each study area was regularly visited 12 times at regular intervals. Transects method, which is the direct observation and counting method, was used in the determination of species.