Renk seçiminde dijital algının değerlendirilmesi
Evaluating digital imaging in color selection
  1. Tez No: 531849
  2. Yazar: ABDULLAH KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİN VELİOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Protetik diş tedavisinin en önemli prosedürlerinden biri yapılacak restorasyonun renginin belirlenmesidir. Günümüz dişhekimliğinde renk ölçümü yapılırken çoğunlukla hekimin görsel algısı kullanılır. Görsel algı kullanılarak yapılan renk ölçümleri birçok faktörden etkilenmektedir. Bu durumun önüne geçmek için ve renk ölçümlerini matematiksel olarak kayıt altına alan renk ölçüm yöntemleri geliştirilmiştir. Çalışmamızda dijital fotoğraf makinesi ile elde edilen renk ölçümünün başarısı değerlendirilmektedir. Çalışmamızda Vita Classical renk skalasındaki tüm renklerin spektrofotometre cihazı ile orta 1/3 lük alandan renk analizi yapılarak L*a*b* değerleri elde edildi. Sonrasında her bir rengin dijital fotoğraf makinesi ile standardizasyonu sağlamak için tripod ve ışık kabini kullanılarak görüntüler elde edildi. Elde edilen görüntülerin orta 1/3 lük alandan photoshop ile renk analizleri yapılarak L*a*b* değerleri elde edildi. L*a*b* değerleri önceden hazırlanan formlara kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri yapıldı. Dijital fotoğraf makinesi ile spektrofotometre ile elde edilen değerler karşılaştırılmasında Kruskal- Wallis varyans analizi kulllanıldı.
Özet (Çeviri)
One of the most important procedures of prosthetic dental treatment is the determination of the color of the restoration. When measuring color in today's dentistry, the dentist's visual perception is often used. Color measurements using visual perception are influenced by many factors. To overcome this situation and record color measurements mathematically, color measurement methods have been developed. In our work, the success of color measurement obtained from a digital camera is evaluated. In our study, L*a*b* values were obtained by analyzing all colors of the Vita Classical shade guide with spectrophotometer from the middle 1/3 area. Subsequently, images were obtained using a tripod and light cabinet to ensure standardization of each color with digital camera. L*a*b* values were recorded by performing color analysis with photoshop in the middle 1/3 area of the obtained images. L*a*b* values were saved in previously prepared forms. Statistical analyzes of the obtained data were conducted. Kruskal-Wallis analysis of variance was used to compare the values obtained from a digital camera and spectrophotometer.