Nonpigmente tümoral deri lezyonlarında vasküler paternlerin videodermoskopi ve reflektans konfokal mikroskopi ile değerlendirilmesi
Investigation of vascular structures in nonpigmented tumoral skin lesions by videodermoscopy and reflectance confocal microscopy
- Tez No: 531907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH GÜREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Nonpigmente tümöral deri lezyonlarının noninvaziv yöntemlerle tanısına imkân sağlayan teknikler sürekli geliştirilirken güvenilirlik ve yeterlilikleri üzerine çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada deri tümörü ile başvuran 114 gönüllünün 122 tümöral lezyonu vasküler yapılar açısından videodermoskopi ve reflektans konfokal mikroskopi (RKM) ile değerlendirilmiştir. Videodermoskopi ile vasküler morfolojiler noktasal damarlar, virgül damarlar, dallanan damarlar, mikrodallanan damarlar, glomerüler damarlar, tortuöz ve mikrotortuöz damarlar, saç tokası damarlar ve düzensiz lineer damarlar olacak biçimde 8 alt tip olarak incelenirken, dağılım paternleri de kümesel, çizgisel, ışınsal, düzenli, düzensiz, dallanan, ip merdiven paterni olacak biçimde 7 alt tipte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
While techniques that allow noninvasive diagnosis of skin tumors are being developed permanently, there is requirement to studies on reliability and accuracy of them. In this study, 114 volunteers with 122 tumoral lesions have been evaluated via videodermoscopy and reflectance confocal microscopy (RCM) in terms of their vascular structures. By videodermoscopy vascular morphologies were investigated as dotted, comma, arborizing, microarborizing, glomerular, tortuous and microtortuos vessels, hairpin and linear irregular vessels in 8 subgroups whereas vascular distribution patterns were investigated as clustered, linear, radial, homogenous, irregular, arborizing and rope ladder in 7 subgroups.