Using the secondary reflector for improving heat distribution on the absorber tube
Emici Tüp'te ısı dağılımını geliştirmek için sekonder reflektör kullanma
- Tez No: 531906
- Danışmanlar: Prof. Dr. CİHAN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, parabolik oluk tipi güneş kolektörünün (PTSC) üzerinde sekonder reflektör (SR)eklendikten sonra bu güneş kolektörünün nasıl çalıştığını incelemek için deney modeli uygulanmıştır.Bu deney testlerinde temel reflektörler (60cm-100 cm)boyutlarda yapılmıştır.Sekonder bir reflektör sisteme eklenmiş, her iki reflektör toza ve hava koşullarına direnişinin yüksek olması nedeniyle paslanmaz çelikten yapılmıştır.Suyun emici tüp duvarından ısı kazanımı hızlı olduğundan sistem içerisinde ısı transferi için su kullanılmaktadır. Ankara'daki Türk Hava Kurumu Üniversitesinde ağustos ayının belirlenmiş günlerinde (31-35C°) hava koşullarnda deney testleri yapılmıştır.Deneyler iki aşamada yürütülmüştür.Birincisi parabolik oluk tipi kolektörler üzerinde (PTSC) ve ikincisi ise sekonder reflektörlü (PTSC-SR) parabolik oluk tipi kolektörler üzerinde yapılmış ve bir çok yönden karşılaştırılmıştır.PTSC ve PTSC-SR'nin performansı,kullanışlı sıcaklık kazanımı,sıcaklık yeterliliği ve sıcaklık kaybı gibi açık alan deney ölçümleri kullanılarak değerlendirilmiştir. İkinci deney gününde sıcaklık daha fazlaydı.Sonuçlar PTSC'nin en yüksek derecesinin öğleden sonra saat 2:00'de 29 C° olduğunu, PTSC-SR'nin en yüksek derecesinin öğleden sonra saat 2:00'de 28.8C° olduğunu göstermiştir.Deeney saatleri birbirine çok yakın veya PTSC deneyi için çok az daha yüksekti. Isı kazanımı ve ısı etkinliği PTSC'de daha iyiydi,ancak ısı dağılımı sekonder reflektör PTSC-SR'de daha homojendi
Özet (Çeviri)
In this thesis, the experimental model is applied to study the performance of parabolic trough solar collector (PTSC) after adding a secondary reflector (SR) on it. In these experimental tests, a main reflector was constructed with dimensions (100 cm - 60 cm). A secondary reflector has been added to the system, both have been made of stainless steel because Its ability to resist rust and weather conditions is high (PTSC and SR). tracking of the sun was by hand movement. Water is used as a liquid to transfer heat within the system because of its rapid heat gain from the absorbent tube wall. The experimental tests have been conducted at the University of Turkish Aeronautical Association in Ankara with climate conditions (31Cᵒ - 35Cᵒ) during selected days of August. The experiments were achieved in two stages, the first on the parabolic trough solar collector(PTSC) and the second on the parabolic trough solar collector with secondary reflector (PTSC-SR) and were compared in several respects. The performance of PTSC and PTSC-SR is evaluated by using outdoor experimental measurements including the useful heat gain, the thermal efficiency and the heat loss. Note that on the second experimental day the temperature was greater. The results indicate that the greatest temperature of PTSC was 29C at 2:00PM when it exit, while it was for PTSC-SR 28.8C at 2:30 PM. However, most of the hours of the experiment were very close or slight increase for the PTSC. Thermal gain and thermal efficiency were better for the PTSC, however, the thermal distribution was more homogeneous for the secondary reflector PTSC-SR.