Konya ili Selçuklu ilçesi halk inanışları
Folk beliefs in the Selçuklu district of Konya province
  1. Tez No: 531943
  2. Yazar: BETÜL ONAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çalışma Konya'nın Selçuklu ilçesindeki halk inanışlarının tespit edilip yöredeki yaygın halk inanışlarının derlenmesinden oluşmaktadır. Geçmişten günümüze gelebilmiş fakat yazılı kaynaklarda rastlanmayan bazı sözlü kültür ürünlerinin geleceğe aktarılmasını ve unutulmamasını sağlayabilmek için bu kültür ögelerinin derlenmesi ve kayıt altına alınması önem arz eden bir husustur. İşte bu tezin amacı da bu hususa katkı sağlayabilmek için sözlü kültür ürünlerinin toplanıp yazılı hale getirilerek onların yok olmasına engel olmaktır. Ayrıca bu çalışma ile inanışların halk yaşayışı üzerinde azımsanmayacak derecede etkilerinin olduğunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu tez aynı zamanda hızla gelişen teknoloji karşısında ne yazık ki değerini yitirmeyi sürdüren halk arasındaki inanışların dayandığı manevi temelleri korumak adına çalışılmıştır. Tezin oluşturulma aşamasında birçok yazılı kaynak taranmış ve elde edilen bilgiler ışığında 105 kaynak kişi ile yüz yüze görüşülmüştür. Tezde yer alan bilgilerin bir kısmı yazılı kaynaklardan büyük bir kısmı ise sözlü kaynaklardan edinilmiştir. Aynı zamanda sahada bulunularak gözlem metoduyla inanışların bir kısmının yörede halen yaşadığına tanık olunmuş ve bunlar fotoğraflanarak kayıt altına alınmıştır. Kaynak kişilerin büyük bir çoğunluğunun belli bir yaşın üzerinde olan kişilerden oluşması bize çalışmamızın daha iyi bir sonuç verdiğini göstermektedir. Çünkü bu husus günden güne kaybolmaya ve unutulmaya devam eden halk deyiş ve inanışlarını fazla bozulmaya uğramadan koruma altına aldığımızı göstermektedir. Bu çalışma ile zengin kültürümüzün bir parçası olan halk inanışlarının araştırıldıkça yenilerinin ortaya çıktığı ve kaynak kişiler ile görüşüldükçe daha çok inanışın hatırlandığı çok geniş ve ayrıntılı bir çalışma konusu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak tez çalışmamız yöresel halk inanışlarının derlenmesi açısından önemli olmakla birlikte geçmişe ışık tutması dolayısıyla da oldukça faydalıdır.
Özet (Çeviri)
This study consists of determining the popular beliefs of Konya's Selcuklu district and the compilation of popular beliefs in the region. It is important to compile and record these cultural products in order to ensure that transferring to the future and proving not to forget of some cultural products that have come from past but are not encountered in the written sources. The purpose of this thesis is to prevent the disappereance of oral cultural products by collecting and writing them out in order to contribute to this issue. In addition, this study aimed to reveal that beliefs have considerable amount of impact on the public life. In this thesis, it was also aimed to protect spiritual foundations based on the beliefs of the people, which unfortunately continue lose their value in the face of rapidly developing technology. During the preparation phase of the thesis many written resources were scanned and many people were interviewed face to face in the light of the information obtained. Some of the information in the thesis is obtained from the written resources and most of the information is obtained from oral resources. Meanwhile it was witnessed that some of the beliefs were still living in the region by making observation method and they were recorded by taking photograph. The fact that a large majority of the source people are over a certain age suggests that our work gives us better result. Because this point shows that we have protected the peoples expressions and beliefs that are doomed to be forgotten and lost day by day without being spoiled. In this study, it was concluded that the peoples' beliefs, which are our part of rich culture, emerged as new ones and that the more people are interviewed the more believes are remembered. Consequently this work is very important in terms of compiling local people beliefs and it is so beneficial for lightening the past.