Necdet Ekici'nin öyküleri üzerine tematik bir inceleme
A thematic study on the storytelling of Necdet Ekici
- Tez No: 531946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türk, Yıldırım,“Necdet Ekici'nin Öykücülüğünü Üzerine Tematik Bir İnceleme”, Yüksek Lisans Tezi, Kırıkkale, 2018. 1980 Kuşağı öykücülerinden olan Necdet Ekici, öykü türünde yayımladığı eserleriyle edebiyatımızdaki yerini almıştır. Öyküleri“çözülme, yaşama sevinci, hayal kırıklığı, sahtekârlık, yasak aşk ve hayvan sevgisi”temaları adı altında incelenmiştir. Geleneklerine ve kültürüne bağlı olan yazarın, bu temaları işleyerek Anadolu hayatını anlatmaya, Türk kültürünü yaşatmaya çalıştığı görülmüştür. Yaptığımız çalışmada Necdet Ekici'nin öyküleri tematik olarak incelenerek yazarın Türk öykücülüğündeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Türk, Yıldırım,“A Thematic Study on the Storytelling of Necdet Ekici”, Masters Thesis, Kırıkkale, 2018. Necdet Ekici, one of the 1980th generation storytellers, took the place in our literature with his works published in the form of stories. His stories have been studied with the themes of“social degeneration, joy of living, disappointment, forgery, forbidden love and animal love”. It has been seen that the author, who has adherence to his traditions and culture, tried to explain Anatolian life by treating those themes and tried to keep the Turkish culture alive. In this work, Necdet Ekici's stories were studied thematically and the place of the author in Turkish storytelling literature was tried to be determined by this way.