Burdur/Bucak ilçesinde belirlenmiş bazı aile tipi sığırcılık işletmelerinin yapısal özellikleri ve östrus belirleme kriterleri
Structural characteristics of family-type cattle facilities in the district of Burdur/Bucak and estrous detection criteria
- Tez No: 532071
- Danışmanlar: PROF. DR. FETİH GÜLYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yapılan çalışma ile Burdur İli Bucak İlçesindeki sığır işletmelerinin yapısal özellikleri ortaya konularak durum tespiti yapılmıştır. Bu kapsamda 71 işletmeye gidilmiş 454 gebelik elde edilmiş inek ve düveye yapılan 1022 suni tohumlamanın verileri alınmış ve değerlendirilmiştir. Yetiştiricilerin kızgınlık belirleme yöntemleri ve bu yöntemlerin besleme, eğitim, mevsim ile ilişkileri de araştırılmıştır. Araştırma kapsamındaki gidilen işletmelerden işletme sahiplerinin sadece %7'sini okuryazar olanlar oluştururken, %49,3'ünü ilkokul, %31'ini ortaokul ve %12,7'sini de lise mezunu olanlar oluşturmaktadır. Yetiştiriciler inek ve düvelerin östrus belirtilerini yemleme yapmak üzere ahıra girdiklerinde tespit etmekte ve kızgınlık tespiti için ayrıca bir zaman ayırmamaktadır. Kızgınlık belirleme yöntemi olarak çara, kayıt tutma, böğürme, atlama ya da atlamaya izin verme, sütte azalma, iştahsızlık, vulvada ödem ve vulva mukozasında hiperemi ve çevreye ilginin artmasını dikkate alınmaktadır. Yöredeki damızlıkta kullanılan inek ve düvelerin yaşları ortalama olarak 45,34 aydır. Tohumlanan inek ve düvelerin ırkları Holstein, Simental ve Simental Melezi'dir. Ortalama ahır başına hayvan sayısı 10,42 olarak belirlenmiştir. Bölgede yem maddesi olarak en fazla saman ve pelet kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural characteristics of the dairy farm in Bucak district of Burdur province were investigated. In this context, 71 cattle breeding businesses were visited. The data of 1022 artificial insemination applied to 454 animals were taken and evaluated. The methods of estrous detection and their relationship feeding, owners education and season were also investigated. Of the breeders surveyed in the study, 8.8% were uneducated, 46.7% were primary school graduates, 28% were middle school graduates and 16.5% were high school graduates. The breeders, identify the rutting season of the cattles when they enter the barn for feed to their cattles and they do they have not get any time this procedure. Breeders use a methods to determine the period of rutting, mucoid discharge, record keeping, leap or allow the leap, decrease in milk, loss of appetite, edema in the vulva and hyperemia in the vulva mucosa, increased interest in environmental factors. In this region, the average age of animals used for breeding is 45.34 (months). Races of inseminated animals are Holstein, Simmental, and Simental Crosbreed. The number of animals per average barn is 10.42. It has been determined that straw and pellets are the most used feed sources this region. It was determined that the rutting symptoms appeared most often with these animal feeds.