Rousettus aegyptiacus (Geoffroy,1810) türünün Adana ilinde yayılışına etki eden antropojenik faktörler
The anthropogenic factors that affected the distribution of Rousettus aegyptiacus (Geoffroy,1810) in Adana
- Tez No: 532072
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AŞAN BAYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma Kasım 2015 ve Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmalarına dayanmaktadır. Megachiroptera alt takımından Rousettus aegyptiacus türünün, Türkiye'de ki yayılış alanlarından birisi de Adana ilidir. Rousettus aegyptiacus türü doğal ortamında gözlemlenmiş ve örnek alınmamıştır. Bölgede bulunan insanlara sorular sorulmuştur. Adana ilinde bulunan un fabrikası, meyve bahçesi ve Anavarza Kalesi'ne arazi çalışmaları yapılmıştır. Bu türün yayılışına etki eden antropojenik faktörler incelenmiştir. Çalışma sonucunda bazı tüneklerin tahrip edildiği belirlenmiştir. Adana ilinde Rousettus aegyptiacus türünün yayılmasına karşı başlıca tehditler: tünek alanlarının tahribatı, eski binaların restorasyonu, şehirleşme, gürültü, fumigasyon, ticari ürün çiftçileri ve küresel ısınma.
Özet (Çeviri)
This study is based on the field Works between November 2015 and May 2018. Rousettus aegyptiacus's from the Megachiroptera subordo, one of the spread areas Adana province in Turkey. Rousettus aegyptiacus was observed in the natural environment and taken no sample. Questions were asked to people in the region. Field works were done to flour factory, fruit garden and Anavarza Castle located in the province of Adana. As a result of the study, some roosts had been destroyed. Anthropogenic factors were researched to spread of this species. Major threats to distribution of Rousettus aegyptiacus in Adana province : destructions of roost sites, renovation of old buildings, urbanization, noisy, fumigation, commersial crops farmers and global warming.