Fransa'da İslamofobya: Sosyolojik bir analiz
Islamophobia in France: A sociological analysis
- Tez No: 532226
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Özellikle son yıllarda İslam dini Fransa'da gündemi yoğun olarak meşgul etmektedir. Dini sembollerin kamusal alandaki yeri ve ülkeyi vuran terör saldırılarından sonra artan“radikal islamcılık”söylemleri medyanın ve siyasi söylemin ana başlıklarını oluşturmaktadır. İkinci Dünya Savaşından sonra artan göç fenomeni sürecinde Fransa'ya yerleşen, sayıları ve görünürlükleri giderek artan Müslümanlar, bugün siyasal, sosyal ve yasal yaptırımların ilk hedefidir. Kamusal alana getirilen dini sembollere ilişkin düzenlemelerin ilk ve en önemli muhatabının İslam dininin olması, bu konuda Fransa'nın İslam'a olan bakışını sorgulamamıza yol açmaktadır. Fransa'da İslam konusu“terör”,“kadın-erkek eşitliği”,“tehdit”, ve“Laisite”başlıkları altında gündem oluşturmaktadır. Bununla beraber, Müslümanlar da günlük yaşamlarında saldırı, ayrımcılık ve ırkçılık ile karşı karşıya gelmektedir. Bir toplumun dini kimlik üzerinden saldırıya uğramasına rağmen bugün Fransa'da İslamofobya kavramı diğer Batı devletlerinde olduğu gibi tam anlamıyla meşruiyet kazanmış ve kabul görmüş bir gerçeklik değildir. Siyasi ve hukuki zemine dayanması ve gerçekliğinin tartışılır olması bağlamında Fransa'daki İslamofobya diğer Avrupa ülkelerinden farklılık göstermektedir. İki ana bölümden oluşan bu çalışma, öncelikle İslam, Müslümanlar ve İslamofobya konularını kapsayan genel kavramsal ve tarihsel bilgilere yer vererek Fransa'daki genel çerçeveyi sunmayı hedeflemektedir. Bu bölümde Fransa'nın hem İslam ile hem de genel olarak din ile (Katoliklik) olan ilişkisi ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise, bugün İslam dini ve Müslümanlar aleyhinde oluşan bu“korku”havasının sebepleri, Fransız entelektüel camianın tartışmaları ekseninde,aktarılmaktadır. Yazarların, Fransa'nın İslam'a ve Müslümanlara bakışı ve bu bakış sonucunda kurduğu ilişkiyinasıl aktardıklarıincelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Especially in recent years, the religion of Islam occupies the agenda in France to a highdegree. The location of religious symbols in the public sphere and the“radical Islamism”discourse, which has increased after the terrorist attacks that hit the country are the main topics of the media and political discourse. Muslims who settled in France in the process of increasing migration phenomenon after the Second World War and whose numbers and visibilities gradually increase dare the first targets of political, social and legal sanctions today. The fact that Islam is the first and most important addressee concerning the regulations of religious symbols brought to the public sphere has led to question France's view of Islam in this respect. In France, the issue of Islam is on the agenda under the headings of“terrorism”,“equality between men and women”,“threat”and“laicism”. In addition, Muslims are also faced with aggression, discrimination and racism itheir daily lives. Despite the fact that a society is attacked through religious identity, today the concept of Islamophobia in France is not a fully legitimated and accepted reality as it is in other Western countries. Islamophobia in France differs from other European countries in the context that it is based on political and legal grounds and that its reality is debatable. This study, which consists of two main sections, aims to present first the general framework in France by giving general conceptual and historical information covering the issues of Islam, Muslims and Islamophobia. In this section, both the relation of France with Islam and with religion (Catholicism) in general, is dealtwith. In the second part, the reasons for this“fear”atmosphere which arises against Islam and Muslims today is conveyed on the axis of the discussions of the French intellectual community. It is examined how authors convey the way France looks at Islam and Muslims and the relation that it has established as a result of this view.