Kronik gastrit tanılı çocuk hastalarda serum ve doku ghrelin ve leptin düzeylerinin değerlendirilmesi
Valuation of ghrelin and leptin levels in sera andgastric tissues of pediatric patients with chronicgastritis
  1. Tez No: 532225
  2. Yazar: ABDULLAH GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİFE USLU GÖKCEOĞLU, UZMAN HAYRİYE HIZARCIOĞLU GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET KRONİK GASTRİT TANILI ÇOCUK HASTALARDA SERUM VE DOKU GHRELİN VE LEPTİN DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Helicobacter pylori (HP) ve neden olduğu kronik gastrik inflamasyon, gastrik semptomların yanı sıra iştah değişikliği ve beslenme bozukluğuna neden olabilir. HP eradikasyonunu takiben hastaların beslenme isteğinde ve kilo ve beden kitle indeksinde düzelme saptanması, HP enfeksiyonunun iştahtan sorumlu hormonlarının kan düzeylerini ya da gastrik mukozal ekspresyonlarını etkileyebileceği düşüncesini doğurmuştur. Gastrik mukozadan salgılandığı bilinen ghrelin kilo almayı desteklerken leptin doygunluk sinyali oluşturur. Bu çalışma ile büyüme çağındaki çocuklarda HP enfeksiyonunun antropometrik ölçümlere ve serum ve doku ghrelin-leptin düzeylerine etkisini değerlendirme amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çocuk Gastroenteroloji Kliniği Endoskopi Ünitesi'nde gastrit ön tanısı ile üst endoskopi yapılacak olan 5-18 yaş aralığındaki hastalar endoskopi işlemi öncesinde çalışmaya davet edildi. Demografik ve klinik verileri, antropometrik ölçümleri ve laboratuvar bulguları kaydedilen hastalardan serum örneği ve korpustan mukozal biyopsi örneği ayrıldı. Histopatolojik olarak kronik gastrit tanısı verilen 56 HP pozitif, 30 HP negatif hasta çalışma popülasyonu olarak belirlendi. Bu hastaların serum ve mide dokusunda leptin ve ghrelin hormon düzeyleri çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 86 hastanın %70.9'u (n=61) kız cinsiyetine sahipti. Hastaların %37.2'sinde (n=32) yakınmaların başladığı dönemden başvuruya kadar geçen sürede kilo kaybı olduğu öğrenildi. Kilo kaybı olan olgu grubunda ortanca kilo kayıp oranı %9.5'tu (%2-%33). Histopatolojik değerlendirmeye göre hastaların 56 (%65.1)'sı HP pozitif gastrit tanısına sahipti. Çalışmamızda HP IgG'nin duyarlılığı %84.3 ve seçiciliği %90'dı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF GHRELIN AND LEPTIN LEVELS IN SERA AND GASTRIC TISSUES OF PEDIATRIC PATIENTS WITH CHRONIC GASTRITIS Aim: Helicobacter pylori (HP) and related chronic gastric inflammation may result in alteration of appetite as well as nutritional deterioration besides gastric symptoms. The improvement of appetite, weight and body mass index following HP eradication supports the effect of HP on the serum level and mucosal expression of appetite hormones such as ghrelin and leptin. While ghrelin supports weight gain, leptin signals for satiety. This study aims to focus on the effect of HP infection on anthropometric values as well as the levels of serum and gastric ghrelin and leptin in children. Material and methods: Patients aged 5-18 years old who are appointed for upper endoscopy with a provisional diagnosis of gastritis were invited for the study. Demographic and clinical information, anthropometric values, and laboratory results were noted and serum and corpus mucosal biopsy samples were collected. After proven of chronic gastritis by histopathological evaluation, 56 HP positive and 30 HP negative patients were stated as the study population. Ghrelin and leptin levels of serum and biopsy samples were analyzed. Results: Of 86 patients, 70.9% (n=61) were female. Weight loss was determined in 37% (n=32) of the patients beginning from the first day of the symptoms to gastroenterology visit. The median ratio of weight loss was 9.5% (%2- %33). Fifty six (65.1%) patients were diagnosed as HP chronic gastritis according to histopathological evaluation. The sensitivity and specifity of HP IgG was determined as 84.3% and 90.0% respectively.