Depresyon eş tanısı olan panik bozuklukta değişen üstbilişsel faktörlerin belirlenmesi
Detection of metacognitive factors that change in panic disorder with depression
  1. Tez No: 532228
  2. Yazar: ARİF ÇİPİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE NEBİOĞLU, YRD. DOÇ. DR. ANIL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Üstbiliş, bilişleri kontrol eden, düzenleyen, değerlendiren üst düzey bir bilişsel yapı, bilgi ve süreçler olarak tanımlanmaktadır. Üst biliş, kişinin kendi zihnindeki olay ve işlevlerin farkında olmasını, zihin olaylarını ve işlevlerini amaçlı yönlendirebilmesini içeren bir üst sistem bütünüdür. Üst biliş sistemi, insanın bilişsel süreçlerinin işlevsel ve uyuma yönelik çabasında önemli oranda rol oynar. Dolayısıyla bu sistemde meydana gelebilecek olası bir bozukluğun pek çok psikopatolojinin gelişmesi ve devam etmesinde önemli bir faktör olacağı düşünülmektedir. Bizim bu çalışmamızda amacımız polikliniğimize başvuran panik bozukluk tanısı alan kişilerde ve panik bozukluğa eşlik eden depresif bulguları olan kişilerde üst bilişsel inanışlar arasında bir fark olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Mayıs 2018 ve Ağustos 2018 tarihleri arasında, HNEAH Psikiyatri polikliniklerine başvuran DSM-IV Eksen-1 bozuklukları için yapılandırılmış Klinik Görüşme Ölçeği(SCID-1)'ne göre tanısı konulmuş 53 Panik Bozukluk ve 51 Panik Bozukluk tanısına ek olarak Depresyon tanısı almış hasta alınmıştır. Hastalara SCID-2 uygulanarak eksen-2 tanısı alanlar dışlanmıştır. Tüm katılımcılar Sosyodemografik Veri Formu, Panik Agorafobi Ölçeği(PAÖ), Agorafobik Bilişler Anketi, Üst biliş Ölçeği-30(ÜBÖ-30), Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği(RDBÖ), Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği(BAÖ) ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların yazılı onamları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Metacognition is defined as a high level cognitive structure, knowledge and processes that control, regulate and evaluate cognition. Metacognition is a upper systems that includes the awareness of the events and functions of the individual in own mind and the ability to direct the mind events and functions. The metacognitive system plays a significant role in the functional and adaptation effort of human cognitive processes. Therefore, it is thought that a possible disorder in this system will be an important factor in the development and continuation of many psychopathologies. In this study, our aim was to find out whether there is a difference upper cognitive beliefs in between people who are panic disorder and depressive symptoms associated with panic disorder. Materials and Methods: Between May 2018 and August 2018, patients with 53 panic disorder and 51 panic disorder with depressed episode who diagnosed according to Clinical Interview Scale (SCID-1) structured for DSM-IV Axis-1 disorders were included in this study. Patients who were diagnosed with axis-2 by SCID-2 were excluded. All participants were evaluated with Sociodemographic Data Form, Panic Agoraphobia Scale, Agoraphobic Cognition Questionnaire, Metacognition Scale-30, Ruminative Thought Style Questionnaire(RTSQ), Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale. Written consents from patients have been received.