Ortaçağ Avrupası'ndaki 'Öteki' inançlar ve katolik kilisesinin tutumu
'Other' beliefs in medieval Europe and attitude of the catholic church
- Tez No: 532239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ASUDE SOYSAL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ortaçağ Avrupasında yoğunluk kazanan 'öteki' inanç gruplarının sapkın olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği üzerinde durulduktan sonra Hristiyanlığın ilk dönemlerindeki 'öteki' inanç gruplarına ait temsilcileri gnostik ve maniheist akımın etkilerine değinilerek incelenmiştir. Kilise babalarının teolojik savunması ve ilk dönem ile ortaçağda konsiller vasıtasıyla 'öteki' inanç gruplarının mahkûm edilmesi üzerinde de durulmuştur. Daha sonra Ortaçağda Balkanlar'dan başlayarak Avrupa'nın diğer bölgelerinde de etkili olan ve bu inanç gruplarının yayılma alanı bulduğu bölgelerin yapıları değerlendirilerek örgütlenmeleri üzerine bilgiler verilmiştir. Kilise, onları heretik/sapkın olarak tanımlamış ve kendisi başta olmak üzere topluma yönelttikleri 'tehdit'in yok edilmesi namına eskiçağ literatürünü canlandırarak mücadele içerisine girişmiştir. Mücadelenin ileriki safhasında bu 'öteki' inanç gruplarına karşı kilisenin toplumdaki nüfuzunu daha da sağlamlaştırmayı amaçlamasıyla seferler ve engizisyon ile gerçekleştirdiği eylemler konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Representatives of the 'other' belief groups in the early periods of Christianity were examined by referring to the effects of the gnostic and maniheist movement, after focusing on the heritability of the 'other' belief groups, which gained intensity in medieval Europe. The theological advocacy of the fathers of the church and the condemnation of 'other' belief groups through medieval consuls in the early period and the early period were also emphasized. Later, in the Middle Ages, information was given on the organizing of these belief groups, which are effective in other regions of Europe, starting from the Balkans, by evaluating the regional structures found by the spreading groups. The Church has embarked on a struggle by defining them as heretic / heretic and reviving the ancient literature with the aim of destroying the threats to which they are directed. At the later stage of the struggle, the actions taken by the churches in order to further strengthen their influence in society against these 'other' groups of beliefs, expeditions and inquisitions were discussed.