Yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YYBÜ)'nde yatan bebeklerde görülen rotavirüs gastroenteritlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of rotavirus gastroenteritis in infants in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 532241
  2. Yazar: DERYA AYVERDİ İNCEDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ZENCİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
GİRİŞ: Yenidoğanlarda AGE etyolojisinde RV ilk sıralarda yer alır. Çalışmamızda YYBÜ'nde yatarak izlenen bebeklerde RV(+)GE risk faktörlerinin, prezentasyonunun, klinik özelliklerinin, komplikasyonlarının, prognozunun, mortalite ve morbidite değerlendirilmesi, preterm ve term bebeklerin ayrıca sağlık hizmeti ilişkili ve toplum kaynaklı RV(+)GE'lerin karşılaştırılması amaçlandı. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya SBÜ Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları SUAM'nde 01.01.2016-31.12.2017 tarihleri arasında AGE tanısıyla (YYBÜ)'e yatan hastalar alındı. Dışkı antijen tetkikine göre, RV(+)GE ve RV(-)GE olarak iki gruba ayrılan hastaların demografik özellikleri, klinik, laboratuar bulguları, tedavi ve prognozları karşılaştırıldı. RV(+)GE hastalar; gebelik haftasına ve enfeksiyonun kazanılma şekline göre ayrıca iki gruba ayrılarak klinik ve laboratuar özellikleri açısından karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışma döneminde AGE tanısıyla yatırılan 101 yenidoğan belirlendi. Ünitemizde yatan hastalarda RV görülme sıklığı genel olarak % 1.2'ydi. Hastaların %46.5'i RV(+)GE, %53.5'i RV(-)GE'ydi. RV(+)GE hastaların %66.0'sı, RV(-)GE hastaların %51.9'u erkekti. RV(+)GE'lerin%31,9'u, RV(-)GE'lerin %35.2'si pretermdi. RV(+)GE'lerin %89.3'ü, RV(-)GE'lerin %85.2'si AS alıyordu. RV(+)GE'lerin %25.5'inde, RV(-)GE'lerin %16.7'sinde evdeki bireylerde ishal mevcuttu. Preterm RV(+)GE'lerin %33.3'ünde, termlerin %40.3'ünde, RV(-)GE'lerin ise %51.8'inde kusma vardı. RV(+)GE'lerin %70.2'sinin, RV(-)GE'lerin % 63.0'ünün sulu ishal yaptığı görüldü. RV(+)GE pretermlerin %20.0'sinde, termlerin %13.3'ünde, RV(-)GE'lerin %31,5'inde ateş vardı. RV(+)GE pretermlerin%33.3'ünde, termlerin %16.7'sinde, RV(-)GE'lerin %31.5'inde tartı kaybı vardı. RV(+)GE pretermlerde ve RV(-)GE'lerde nöbet görülmezken, term RV(+)GE'lerin %3.3'ünde nöbet görüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Viral factors include RV take the first place in the etiology of AGE in newborns. The aim of this study is to evaluate the prevalence, clinical features, complications, prognosis, risk factors, morbidity and mortality of RV(+)GE in infants followed up in NICU. This study also focuses on comparing term patients with preterm patients and healthcare associated infections with community acquired infections. MATERIALS AND METHODS: University of Health Sciences, Ankara Dr. Sami Ulus Obstetric-Gynecology and Pediatrics, Health Practice and Research Center patients who were hospitalized in NICU with the diagnosis of AGE between 01.01.2016 and 31.12.2017 were included in the study. Patients were divided into two groups as RV(+)GE and RV(-)GE according to stool antigen analysis. These two groups were compared according to the demographic characteristics, clinical and laboratory findings, treatment and prognosis of them. Patients with RV(+)GE were divided into two groups according to the gestational age and the type of infection acquired. The clinical and laboratory features of these groups were also compared. RESULTS: In the period of study, 101 hospitalized neonates with AGE were determined. The incidence of RV in patients was 1.2% in NICU. 46.5% of the patients were RV(+)GE, 53.5% were RV(-)GE. 66.0% of RV(+)GE patients and 51.9% of RV(-)GE patients were male. 31.9% of RV(+)GEs and 35.2% of RV(-)GEs were preterm. 89.3% of RV(+)GEs and 85.2% of RV(-)GEs were fed with breast milk. 25.5% of RV(+)GEs and 16.7% of RV(-)GEs had diarrhea at home. 33.3% of preterm RV(+)GEs, 40.3% of the term RV(+)GEs, and 51.8% of RV(-)GEs had vomiting. 70.2% of RV(+)GEs and 63.0% of RV (-) GEs had watery diarrhea. 20.0% of RV(+)GE preterms, 13.3% of terms and 31.5% of RV(-)GEs had fever. 33.3% of RV(+)GE preterms, 16.7% of terms, and 31.5% of RV(-)GEs had a loss of weight. here were no seizures in RV (+) GE preterms and RV (-) GEs. 3.3% of term RV (+) GEs had seizures.