Alain Badiou'da felsefe ve antifelsefe
Philosophy and antiphilosophy in Alain Badiou
  1. Tez No: 532288
  2. Yazar: İLKNUR GÜLER AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Alain Badiou, çağdaş felsefede hâkim olan felsefenin sonu fikrine Platoncu bir perspektiften yaklaşarak felsefeye yeniden işlev kazandırmaya çalışmakta ve felsefi göreliliğe, çok anlamlılığa karşı bir tavır almaktadır. Bu sorunu da çağdaş Platonculuk ve çağdaş sofizm karşıtlığı düzleminde ele almaktadır. Badiou çağdaş felsefenin sorunları betimlerken antifelsefe ve çağdaş sofizm kavramları üzerinden tanımladığı belirli filozoflardan bahseder. Biz de tezimizde Badiou'nun betimlediği ana felsefi akımları ve felsefenin sonu iddialarına karşı kendisinin ne gibi bir felsefe anlayışı ortaya koyduğunu irdeledik. Bunun yanında felsefe ve antifelsefe karşıtlığının ne olduğunu ele almaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Alain Badiou tries to reestablish philosophy by approaching from a Platonic perspective to The idea of the end of the philosophy which is a judge in contemporary philosophy and takes a stand against philosophical relativism and multiple meanings. He deals with this problem on the level of contemporary Platonism and modern sophism. Badiou refers to certain philosophers which have defined through the concepts of antiphilosophy and modern sophism while describing the problems of contemporary philosophy. In this thesis, we examine what kind of philosophy he reveals against the main philosophical movements that Badiou describes and the claims of the end of philosophy. We have also tried to deal with the opposition between philosophy and antiphilosophy.