Evlilik ilişki kalitesinin benliğin farklılaşması ve ilişkisel özgünlük bağlamında incelenmesi
Examination of marital relationship quality in context of differentiation of self and relational authenticity
  1. Tez No: 532310
  2. Yazar: ENES KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, evlilik ilişki kalitesini benliğin farklılaşması ve ilişkisel özgünlük bağlamında incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu, çevrim içi form kullanılarak ulaşılan 18-63 yaş (Ort. =31.98 Ss= 8.00) aralığında, 328'i kadın (%54.4), 275'i erkek (%45.6) olmak üzere toplam 603 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Benliğin Farklılaşması Ölçeği, Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği ve İlişkilerde Otantiklik Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, evlilik ilişki kalitesi, benliğin farklılaşması ve ilişkisel özgünlük arasında anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. Hiyerarşik regresyon analizi sonuçlarına göre benliğin farklılaşması alt boyutlarından ben pozisyonu alma ve duygusal kesme ile ilişkisel özgünlük alt boyutlarından dürüstlük ve yansızlık evlilik ilişki kalitesini manidar biçimde yordamaktadır. Bununla birlikte benliğin farklılaşması, ilişkisel özgünlük ve evlilik ilişki kalitesi cinsiyete göre anlamlı farklılıklar göstermiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar, evlilik ve aile danışmanlığı alanı içerisinde yapılan araştırmalar ve kültürel bağlam göz önüne alınarak tartışılmış olup, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to examine the marital relationship quality in the context of differentiation of self and relational authenticity. The group of the research consisted of 603 married individuals, 328 women (54.4%) and 275 men (45.6%), in the age range of 18 - 63 years (Mean =31.98 Sd= 8.00) who reached by using the online form. In the study, Personal Information Form, Differentiation of Self Scale, Perceived Romantic Relationship Quality Scale (PRRQS) and The Authenticity in Relationships Scale (AIRS) were applied to participants. The obtained data were analyzed with SPSS 22 statistical package program. As a result of the analyses which making in the research, significant relationships were found between marital relationship quality, differentiation of self and relational authenticity. According to the results of hierarchical regression analysis, taking an I-position and emotional cutoff which subscales of differentiation of self and unacceptability of deception and intimate risk taking which subscales of authenticity in relationships are predicting the marital relationship quality. However, differentiation of self, relational authenticity and marital relationship quality showed significant differences according to sex. The results of the present study have been discussed in cultural context and context of researches which within the field of marriage and family counseling and suggestions have been made.