Örgüt kültürünün eğitsel risk algısına etkisi (Kastamonu İli Örneği)
The effect of organizational culture to the educational risk perception
  1. Tez No: 532384
  2. Yazar: HÜLYA ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenlerin örgüt kültürü algılarını belirlemek ve örgüt kültürünün eğitsel risk algıları ile ilişkisinin farklı demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu araştırma ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmış betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Kastamonu ili ve tüm ilçelerinde ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 4112 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde 386 kadın ve 306 erkek öğretmen bulunmaktadır. Araştırmada veri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Örgüt Kültürü Ölçeği ve Öğretmenlerin Eğitimsel Risk Algıları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen araştırma verilerinin analizinde yüzde, aritmetik ortalama, frekans, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), LSD Testi, t-testi, Tamhane Testi, Tukey Testi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi, Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Çalışmada anlamlılık düzeyi α=,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin branşları, kurumdaki hizmet yılları, okul türleri, okul düzeyleri, okulun bulunduğu yer ile Örgüt Kültürü Ölçeğinin alt boyutları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca öğretmenlerin cinsiyetleri, yaşları, branşları, okul türleri, hizmet yılları, kurumdaki hizmet yılları, okulun bulunduğu yer ve okul düzeyleri ile Öğretmenlerin Eğitimsel Risk Algıları Ölçeği alt boyutları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the organizational culture and educational risk perceptions of the teachers who work in primary, secondary and high schools and is to determine whether the relationship between educational culture and risk perceptions differ according to different demographic variables. This research is a descriptive study designed according to relational survey model. The population of the study consisted of 4112 teachers working at primary, secondary and high schools in Kastamonu province and its towns in the academic year of 2016-2017. In the sample of the research there were 386 female teachers and 306 male teachers. In order to gather data for the study, Personal Information Form, Organizational Culture Scale and Teachers' Educational Risk Scale were used. The data obtained in the study were analyzed using SPSS packet programme. In the analysis of the data obtained from the participants percentage, arithmetic mean, frequency, One-Way Variance Analysis (ANOVA), LSD Test, t-test, Tamhane Test, Tukey Test, Multiple Lineare Regression Analysis, Pearson Correlation Coefficent Analaysis were used. In the study, the level of significance was accepted as α=,05. According to the research results, it was found that a significance difference between the teacher's branches, years of service in the organization, school types, school level, school position and the sub-scales of Organizational Culture Scale. Futhermore it was found a significance difference between the teachers' genders, ages, branches, school types, years of service, years of service in the organization, school position, school levels and the sub-dimensions of Teachers' Educational Risk Perception Scale.