Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde müzik sanatı ve uygulamaya yansımaları
Art of music in Turkish National Assembly and its reflections to application
  1. Tez No: 5324
  2. Yazar: SEVDA TUNÇBİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. SAADETTİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ 'NDE MÜZİK SANATI VE UYGULAMAYA YANSIMALARI (Yüksek Lisans Tezi) Sevda TUNÇBİLEK GAZİ ÜNİVERESİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 OZ Bu araştırmada,“Devlet Politikası”nda“müzik sanatı”na ilişkin T.B.M.M. tutanaklarında 1920-1970 yılları ile D.P.T. nın 1965-1983 yıllarında yapmış oldukları tüm çalışmalar ve bu çalışmaların“uygulamadaki görüntüsü”saptanmıştır. İnsan yaşamın da“müzik”in önemi,“müzik sanatı”nm genel tanımı ile Atütürk'ün bu konudaki çalışmaları saptanarak, T.B.M.M. tutanaklarında ve D.P.T.' nın hazırladığı“Beş Yıllık Kalkınma Planları”nda görüşülen“müzik sanatı”na ilişkin konuların“uygulamaya yansımaları”boyu tunda Ankara ili müzik kurum yönetici, yönetici yardımcısı ve geçmişte bu görevi yapmış kişilerine bu konu ile ilgili yedi soruluk bir anket uygulanmıştır. Elde edilen bu bulgulara göre Devlet Cumhuriyetten günümüze kadar olumlu ve çok yararlı bir çok çalışmalar yapmıştır. Fakat“günümüz şartlarında”bu çalışmaların yetersiz olduğu bu araştırma ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ART OF MUSIC IN TURKISH NATIONAL ASSEMBLY AND ITS REFLECTIONS TO APPLICATION (M.Sc. Thesis) Sevda TUNÇBİLEK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT In this research, of all the studies in Turkish National Assembly records, about art of music in state policy, between 1920 and 1970 and the studies of State Planning Department betwe en 1965 and 1983 and the reflection of these studies in applicati on, were determined. The directors of music institutions, direc tor assistants and people who were involved in this occupation were interviewed with a seven-question survey about the subjects in Turkish National Assembly records and the reflection of the subjects related to the subject of the art of music, which discus sed in the five-year development plans prepared by State Planning Department, by the determination of general definition of art of music ant the determination of general definition of art of music and the importance of music in human life, and works of Atatürk about this subject. According to the findings many useful and positive studies have been done by the state up to present time. But this study told us that those studies are not sufficient under today's conditions.