Nöroblastom relapslarında prognoz ve öngörü açısından değerlendirme
Evaluation of prognosis and prediction in neuroblastoma relapses
- Tez No: 532515
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ APAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hastalarımızın ortanca yaşı 2,5 yıl (0,01-13) ve erkek kız/oranı 1,3 bulundu. Hastaların 158'i nöroblastom, 23'ü ganglionöroblastom, 5'i ganglionörom tanısı ile izlendi. En sık yer Nüks sonrası genel sağ kalımda etkili kriterlerin belirlenmesi hastaların gruplanmasında önemlidir. Randomize kontrollü çalışmalarda hasta gruplarının planlanması, yüksek riskli hastaların belirlenerek uygun tedavi verilmesi, cerrahisiz ya da kemoterapisiz izlenecek hastaların seçilmesi başlıca kullanım alanlarıdır. Bu klinik ve biyolojik faktörlerin kullanımının yaygınlaşması daha başarılı sağ kalım sonuçları sağlayacaktır.leşim yeri adrenal bölgeydi (%66). Evre 1, 2, 3, 4 ve 4S hastalarımızın oranları sırasıyla %9.7, %18.8, %16.1, %43 ve %12.4'tü. 5 yıllık genel yaşam hızları %100, %81, %45, %14, %60 saptandı.
Özet (Çeviri)
Outcomes for low‑ and intermediate‑risk neuroblastoma are excellent, but patients with high‑risk tumors have dismal outcome despite aggressive therapy. To assess the clinical features and trends in survival, the data for 186 patients with neuroblastoma were analyzed. Our aim was to determine which factors were significantly predictive of postrelapse overall survival in patients with recurrent neuroblastoma. The median age of 186 eligible patients was 2.5 (0.01-13 years) and male/female ratio was 1.3. The most common location for neuroblastoma to originate was in the adrenal glands (%66). Stage 1, 2, 3, 4 and 4S patients were %9.7, %18.8, %16.1, %43 and %12.4 of whole group and 5 year overall survival rates were %100, %81, %45, %14 and %60, respectively.