Asabiyet kavramı ve seçkinler kuramı açısıdan seçkinlerin toplumsal konumu
The social station of elites in terms of the concept of asabiyyah and elite theory
  1. Tez No: 532548
  2. Yazar: OSMAN BATUR AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MAZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz toplumuna etki eden kavram ve kurumları anlamak için yapılan bu çalışma, İbni Haldun'un asabiyet kuramı ve Pareto'nun iktidar sahiplerini açıklamak için geliştirdiği seçkin kuramı üzerine yeni bir yorum getirmektedir. Çalışma, asabiyetin toplumu bir arada tutmasını daha geniş anlamlarda ele alıyorken seçkin kuramını da bu minvalde değerlendirmekte ve bu iki kuramı ilişkilendirmek suretiyle günümüzde yaşanan toplumsal değişimleri ve devletlerin paradigma değişimlerini anlamanın yollarını aramaktadır. Seçkinlerin siyasal alandaki durumları, rolleri, yükseliş ve düşüşleri İbni Haldun'un asabiyetiyle ilişkilendirilmekte, bu durumun genel geçer olarak siyasal alanın şekillenmesinde etkisinin hanedanlık ve iktidarı, toplumu ve devleti nasıl etkilediğinin cevapları aranmaktadır. Çalışma da aynı zamanda, seçkinin varoluşu, devamlılığı, yeni seçkinle olan ilişkisi, mevcut seçkini devşirmesi üzerine tartışılırken bunun ürettiği düşüncelerin ve toplumsal hareketliliğin dayandığı temellerin aslında seçkinin asabiyeti olduğu aktarılmaktadır. Asabiyetin doğurduğu birlikteliğin kendisi kadar, asabiyetin ortaya çıkışı ve bunun seçkin kuramıyla ilişkisi tahlil edilmektedir. Türkiye'nin ve benzeri toplumsal süreçlerden geçmiş tarihi dönemlerin üzerinden bu ilişkinin boyutları ve değişimin niteliği açıklanmaya çalışılmıştır. Toplumun bir mühendislik ürünü değil, değişime açık ve tam anlamıyla kontrol edilemezliğini ve bu değişiminde birlikte olma biçimleriyle belirlenebileceğini tartışan tez, bu değişimin niteliğini seçkin ve asabiyet kuramları üzerinde durarak yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims at understanding the concepts and institutions affecting the society, makes a new interpretation on the theory of Asabiyyah by Ibn Khaldunand the elite theory developed by Pareto to clarify the owners of power. The study investigates the ways of understanding of contemporary social upheavals and paradigm shifts of states by addressing the asabiyyah's function of holding society together in broad terms, evaluating the elite theory in the same manner and linking these theories together. The status, roles, rises and falls of elites in political arena are linked with the asabiyyah of Ibn Khaldun and question of how this situation forming the political arena affected the dynasty and the power, the society, and the state is answered. While the existence of elite, its continuity, its relation with the new elite, gathering existing elite are also discussed in the study, the idea expressing the foundations of these ideas and social mobility are in fact the asabiyyah of the elite is set forth. It is also analyzed that the togetherness created by asabiyyah, its occurrence and its relationship with the elite theory. In the study, this relationship and the nature of this change are explained in terms of Turkey and the historical periods experienced similar social periods. The thesis discusses the fact that the society is not a product of engineering, rather it is open to change and totally uncontrollable and this change could be identified by the forms of being together by urging upon the theory of asabiyyah and the elite theory.