Catastrophe witnessing: Photography and the deportation of Ottoman Armenians During the First World War
Felaket Tanıklığı: Birinci Dünya Savaşında Osmanlı Ermenilerilerinin fotoğrafları ve tehciri
  1. Tez No: 532622
  2. Yazar: İREM GÜLERSÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AHMET ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezin amacı, I. Dünya Savaşı sırasında tehcir edilen Osmanlı Ermenilerinin fotoğraf arşivini incelemektir. Mevcut tarih yazımı, söz konusu fotoğraflara sadece felaketin bütünlüğünü temsil eden delil niteliğindeki tarihsel araçlar olarak yaklaşırken, bu tez felaketin travma ve hafıza üzerindeki etkisini daha iyi anlamamızı sağlayacak şekilde, fotoğrafı, duyuşsal gücü ve ikna etme kapasitesi bağlamında ele almaktadır. Bu niyetle, fotoğrafın kanıtsal değerinin temsil, anma ve hafızada önemli bir rol oynadığını ortaya koymak için farklı kaynaklar arasındaki bağlantıyı açığa çıkarmaktadır. Birinci bölümde, fotoğrafların Avrupa ve Amerikan basınında dolaşımı ve yayılması incelenerek, fotoğrafın propaganda ve şiddetin meşrulaştırılması için nasıl etkin olarak kullanıldığını kavramayı amaçlamaktadır. Bunu takiben, tehcir temsillerinde nadiren kullanılan Erzurum bölgesi tehcir fotoğraflarının tarihsel bağlamı, Erzurum'daki Alman konsolosluğunun diplomatik yazışmaları ve mağdur tanıklıklarıyla sağlanmaktadır. Son bölümde, ikonik temsilin geleneksel estetik standartları sorunsallaştırılmakta ve bu imajların felaketle ilişkisinin daha iyi anlaşılması için kuramsal bir zaman ve ölüm anlayışının gerekliliği önerilmektedir. Bu doğrultuda, bu tez mevcut tarih yazımına ve fotoğraf kuramına bir katkı niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the photographic archive of the deportation of Ottoman Armenians during the First World War. The central objective of the thesis is to approach the photographs in question not solely as historiographical tools standing in as evidence for the truth of the event, or representing the totality of it, but in the comprehension of photography's affective power and persuasive capacity, that could enhance the understanding of trauma and memory of the Catastrophe. Through this intention, it uncovers the connection amid different sources to demonstrate that the evidential value of photography played a crucial role in representation, memory and remembrance. In this regard, through examining the dissemination and circulation of these photographs in the European and American press, it aims to comprehend the capacity of photography that is effectively used for propaganda and the legitimization of violence. The diplomatic correspondence between the German vice-consul of Erzurum, the German embassy of Istanbul and the local authorities, as well as third hand and victim testimonies provide a historical context for the analysis of the photographs from the deportations in Erzurum. As these photographs were rarely utilized for the representation of the deportations, this thesis explores the problems of conventional aesthetic standards in iconic representation and suggests to look at these images through a theoretical conception of time and death for a wider understanding of its connection to the Catastrophe.