Safvet Nezihi hayatı-sanatı-eserleri
  1. Tez No: 16958
  2. Yazar: AYFER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLGE ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
ÖZET Tezimizin konusu, Türk populist romancılarından olan Safvet Nezihi 'dir" Bafvet Nezihi, 1371-1739 seneleri arasında yaşamış vs eserleri ile genç okuyucu kitlelerini etkilemiş bir yasardır, 190Ö-19İ1 seneleri arasında sanatının en parlak dönelini geçiren Nezihi eserlerinde kimi zaman Tanzimat dönemi sanat kârlarının, kimi zaman da Serveti Fünün yazarlarının tesirinde kalmıştır. Safvet Nezihi roman, tiyatro piyesi yaşarlığının yanında çeşitli gazete ve dergilerde çek sayıda makalesi ile gazetecilik vasfıda kazanır. Romanians Zavallı Necdet (1900), Teshhül Aleminde (2899), Kadın Kalbi (1903), Müsebbib fî90E) dir. Tiyatro piyesleri Resimli Kitap 'ta tefrika edilen ve daha sonra kitap halinde yayımlanan îzah ve İstizah ile yine aynı dergide yayımlanan Garibeler 'dir. Tezimizin birinci bölümünde romanları incelemeğe çalıştık; Zavallı Necdet-, Necdet Feridun'un, eski bir okul arkadaşı olan İbrahim Semsi 'nin karısı Mel iha'ya duyduğu marazı aşkın neticesi vuku bulan hadiseleri anlatmaktadır. Teehhül Aleminde adlı roman, hem amcasının karısı, hem de sevdiği kızın annesi olan Nigar Fitnat Hanım tarafından çılgıncasına sevilen Mesud Kami 'nin hayatını anlatmaktadır. Kadın Kalbi'nde, birbirlerini çok sevdiklerini ancak geri dönülmez hatalar yaptıktan sonra anlayan Ahmed Baha ile Cavidanın mutsuzluğunu konu edinen bir romandır.Kumar Beliyyesi kumarbaz bir kadın clan Irma Dö Baransi 'nin kötü neticelenen bir aşk macerasını anlatmaktadır. Hemzad, ilk karısı tarafından aldatıldıktan sonra, ikinci evliliğinde de aynı felâkete uğrayan Ravel Savenyak'ın mutsuzluğunu konu edinmiştir. Müsebhib, Çırağan vak 'asına temas eden bir faciayı tasvir eder. İstibdad devrinin elim safahatının Zülfikir Efendi ailesi üzerindeki menfi tesirleri romanın konusudur. Tezimizin ikinci bölümünün birinci kısmında? Meclisi Mebusan ' ı hicveden iki tiyatro piyesi olan îzab ve îstizah ile Garibeler incelenmiştir. Romanların ve tiyatro eserlerinin tahlilinde eser esas alınmış ve eserler kendi içinde tahlil edilmeğe çalışılmıştır. îkinci bölümün ikinci kısmında kütüphane çalışmaları ile temin edebildiğimiz kadarı ile makaleleri tanıtmaya çalıştık- Sonuç bölümünde ise Türk popüler romancıları ile Safvet Nezihi 'nin edebiyatımızdaki yerine kısaca değindik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our thesis is Safvet Nezihi, who is one of the Turkish papulist novelists. Safvet Nezihi lived between 1871-3939 sr-.d he is a writer who influenced young masses of readers through his rarks. He passed more imposing epoch of his works between 1900-191 i and sometimes epoch of Tanzimat and sometimes epoch of Ssrvet-i Fünûn novelists influenced his works» Nezihi has won quality of journalist through a lot of articles that have been pub 1 i ca ted in differents newspaper in addition to novels and theatre plays. His novels are| Zavallı Necdet (19003 Teehhül Aleminde Kadın Kalbi (1903) Kumar Beliyyesi (1902) Hem s ad (19035 Müsebbib (190B) His theatre plays ara; İzah ve İstizah which appeared in a magazine called Resimli Kitap before it was publicated as a book. And Garibeler was publicated in the same magazine. In the first part, we analyzed Safvet Nezihi *s novels: The novel“Zavallı Necdet”narrates the events which have taken place as a result af Necdet Feridun 's incurable passion to Heliha who is the wife of Ibrahim Seresi, an old schoolmate of his.“Teehhül Aleminde”narrates the life of Mesud Kami who was loved desirously both by his uncle's wife and his dar ling's mother Nigâr Fitnat Hanım.“Kadın Kalbi”tells misfortune of Ahmed Baha and Cav i dan who came to understand that they were loving each other only after they have committed unrest crab I e mistakes.His novel“Kumar Beliyyesi”narrates a disastrous love affair of îrma De Barancy, a woman gambler. Safvet Nezihi 's novel titled“Hemzâd”tells misfortune of Ravel Saveniak who had the sama catastrophe in his second marriage after he was betrayed by his previous wife.“Müssbbifa”narrates a tragedy touching an Cxra.gm Event. Subject novel describes negative effects of grievous debauchery, occasioned during Abdulha