Hastanelerin afete hazırlık açısından değerlendirilmesi (Gümüşhane Devlet Hastanesi örneği)
Evaluation of hospitals in terms of disaster preparedness (Gümüşhane State Hospital case)
- Tez No: 532638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BURHAN ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnsanlık tarihinin nerdeyse her aşamasında afetler büyük yıkım ve kayıplara neden olmuştur. Her dönemde insanlar afetlerden etkilenmemek için önlemler almaya yönelmiş ve savunmasızlıklarını en az seviyeye indirmeye uğraşmışlardır. Afetlerin ortaya çıkış anında verdiği zarar boyutu çok yüksek bir seviyede olsa bile, afet sonrası iyi bir yönetim olmaması halinde bu kayıpların arttığı geçmiş tarihlerde görülmüştür. Afet yönetimi; toplumun tüm kesimleri ile beraber çalışılarak, afet öncesi ve sonrasında ortak bir eylem planlanması olarak tanımlanabilir. Afet yönetiminin en önemli yapıtaşlarından biri ise risk analizi ve hazırlıklı olmaktır. Afete karşı her zaman diliminde hazırlıklı olmak, olası kayıpların azalmasında önemli rol oynamaktadır. Yapılan risk analizi sonucu alınacak önlemleri belirlemek ve uygulamak iyi bir afet yönetimi için temel unsurlardır. Bu kapsamda afet olması durumunda en fazla sorumluluk ve talebin olacağı sağlık hizmetleri sektörü ve bu sektörün en önemli temsilcisi hastanelerin, afet yönetimi konusunda özellikle hasiyet göstermesi gerekmektedir. Bu sebeple hastane afet hazırlık durumunun değerlendirilmesi konusunda çalışma gerekliliği görülmüştür. Bu çalışma hastane afet hazırlık durumunu değerlendirmek gayesiyle tanımlayıcı olarak yapılacaktır. Çalışmanın hastanelerde ki afet hazırlıklarının değerlendirilmesi ve hazırlık düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma Gümüşhane Devlet Hastanesi'nde görev yapan 203 personele, 2017 yılında Dan VİCK tarafından geliştirilen 'Hastane Kurumsal Hazırlık Değerlendirme Ölçeği' formu kullanılarak yapılmıştır. Dönüt alınan verilerin analizi SPSS paket programı ile yapılmıştır. Anket formunun hastane afet hazırlık düzeyini ortaya çıkarması beklenmektedir. Ayrıca kurumsal afet hazırlık düzeyi ile cinsiyet, eğitim durumu, kurumdaki görevi gibi değişkenler ile aralarındaki ilişkinin tespit edilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In almost every stage of human history, disasters have caused great destruction and losses. In every period, people have tried to take measures in order not to be affected by the disasters and they have tried to minimize their vulnerabilities. Even if the level of damage caused by disasters is at a very high level, in the absence of a post-disaster management, these losses have been seen increased in the past. Disaster management; It can be defined as working together with all segments of the society and planning a joint action before and after the disaster. One of the most important building blocks of disaster management is risk analysis and preparedness. Preparedness against disaster every time period plays an important role in reducing the possible losses. Identifying and implementing the measures to be taken as a result of the risk analysis is an essential element for effective disaster management. In this context, the health services sector, which will have the most responsibility and demand in the event of a disaster, and the hospitals that are the most important representatives of this sector, should be particularly vigilant about disaster management. For this reason, the necessity of working in the evaluation of hospital disaster preparedness is seen. This study will be carried out as descriptive to assess the state of disaster preparedness. The survey was conducted with 203 personnel working in Gumushane State Hospital using the Hospital Institutional Preparedness Scale form developed by Dan VİCK in 2017. Data were analyzed using SPSS package program. The questionnaire is expected to reveal the level of hospital disaster preparedness. In addition, it is expected to determine the relationship between organizational disaster preparedness level and gender, educational status and the role in the institution.