Çeşitli irrigasyon sistemlerinin süt dişlerinde ara seans medikamanlarını uzaklaştırma etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of various irrigation system's removal of intracanal paste medicaments in primary teeth
  1. Tez No: 532679
  2. Yazar: DOVLETMYRAT MEREDALYYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AVŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmada, kanal tedavilerinde geniş bir kullanım alanına sahip Kalsiyum Hidroksit (Ca(OH)2) ve iyodoformlu ara seans medikamanlarının çekilmiş süt dişi kök kanallarından uzaklaştırılmasında kullanılan irrigasyon tekniklerinin başarısının stereomikroskop ile değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Çalışmada çekilmiş 90 adet tek köklü süt dişine 15, 20, 25, 30 numaralı M Two eğeler ile preparasyon yapıldı. Kök kanal boyu mine sement sınırı referans alınarak ±10 mm olacak şekilde belirlendikten sonra koronal kısım uzaklaştırıldı. Kökler elmas saparey ile uzunlamasına iki parçaya ayrılıp tekrar birleştirilerek ortodontik ligatür tel ile bağlandı. Son olarak kök kanallarının sırasıyla %17'lik Etilen Diamin Tetraasetik Asit (EDTA) ve %2,5'luk Sodyum Hipoklorit (NaOCl) ile 1 dk boyunca irrigasyonu yapıldı. Örnekler iki gruba ayrıldı (n: 45). 1.Grup Ca(OH)2 (Calsıpast) ve 2. Grup iodoform içerikli pat (Calsıpast I) ile doldurularak kronal kısmı yapıştırıcı mum ile kapatıldı. 37 oC de %100 nemli ortamda 1 hafta bekletilen örnekler irrigasyon yöntemine göre rastgele 3 gruba ayrıldı; Geleneksel şırınga, EndoActivator ve Photon Induced Photoacoustic Streaming (PIPS). Tüm grupların % 2,5'luk NaOCl ile 1 dk boyunca irrigasyon yapıldıktan sonra kök kanalları paper point ile kurutularak stereomikroskop ile değerlendirildi. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde gözlemciler arası uyumu analiz etmek için kappa testi, Kruskal-Wallis H testleri ve Non-Parametrik Mann Whitney-U Testi kullanıldı. Bulgular: Her iki kanal içi medikamanın uzaklaştırılmasında EndoAktivator ve geleneksel şırınga yöntemleri arasında istatistiksel olarak fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to assess the success of irrigation techniques used in the removal of inter intracanal medicaments with calcium hydroxide (Ca(OH)2) and iodoform, which have a wide area of use in canal treatment, from extracted primary teeth root canals by using stereomicroscope. Material and Method: In the study, preparations were made on 90 extracted single rooted primary teeth by using 15, 20, 25, 30 numbered M Two tapers. After the root canal length was determined as ±10 mm by taking crown cement margin as reference, the coronal part was removed. The roots were cut in two longitudinal parts with diamond separator, combined again and connected with orthodontic ligature string. Finally, root canals were irrigated for 1 minute with 17% ethylene diamine tetra acetic acid (EDTA) and 2,5% sodium hypochlorite (NaOCl). The samples were grouped in two (n: 45). The first group was filled with Ca (OH)2 (Calcipast), while the second group was filled with iodoform containing paste (Calcipast I) and the coronal part was closed with bonding wax. The samples which were kept for a week at 37 oC and in 100% moist environment were randomly grouped in three according to irrigation method; conventional syringe, EndoActivator and Photon Induced Photoacoustic Streaming (PIPS). After all groups were irrigated with 2.5% NaOCl for one minute, root canals were dried with paper point and assessed with stereomicroscope. In the statistical assessment of the data, kappa test, Kruskal-Wallis H tests and were used to analyze the inter observer agreement. Results: No statistically significant difference was found between EndoAktivator and conventional syringe methods in the removal of both intra canal medicaments (p>0,05).