Blockchain tabanlı kripto para birimlerinin mevcut durumuna dair finansal analizler ve geleceği
Financial analyses regarding the current state of blockchain based crypto currencies and their future
- Tez No: 532680
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmanın amacı, blockchain veya türevi altyapılar kullanan kripto para birimlerinin mevcut durumunu ve geleceğini ele almaktır. Bu amaçla, ortaya çıkışından günümüze, kripto para birimlerinin teknolojik altyapı ve ekonomik model olarak evrim süreci incelenmiştir. İnceleme sürecinde kripto para piyasalarının geleceğinde etkili olacağı düşünülen faktörler, araştırma sorularına dönüştürülmüştür. Piyasa etkinliği, fiyat balonları ve piyasa manipülasyonlarına dair araştırma soruları, ilgili bölümler kapsamında analiz edilmiştir. Kripto para piyasalarının etkinliğini sınama amacıyla, piyasa derinliği ve volatilite yapısı arasındaki ilişki, 8 kripto para birimi için asimetrik GARCH modelleri (FIGARCH, FIAPARCH, FIGARCH CHUNG, FIEGARCH, FIEGARCH BBM) kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz bulguları, kripto para piyasalarında uzun hafıza probleminin varlığını ortaya koymaktadır. Buna ek olarak, bu piyasalarda işlem hacmi arttıkça volatilitenin azaldığı ve dolayısıyla, piyasa etkinliğinin arttığı gözlemlenmektedir. Bu bulguları takiben, söz konusu kripto para birimlerinin fiyat serilerinde, fiyat balonlarının varlığı araştırılmıştır. Bu amaçla 8 kripto para birimi SADF testi kullanılarak analiz edilmiştir. Test sonuçlarından hareketle, fiyat seviyelerinin balon olarak nitelendirilebileceğine dair bir bulguya rastlanmamıştır. Bitcoin piyasalarındaki fiyat sıçramalarını inceleme amacıyla,“Pump and Dump”tipi manipülasyonlardan kaynaklı sıçramalar, deneysel bir vaka analizi çalışması kapsamında ele alınmıştır. Çalışma kapsamında oluşturulan portföyde kripto para piyasalarında manipülasyonun mümkün olduğu uygulamalı olarak gözlenmiştir. Bunu takiben, manipülatif fiyat sıçramalarının yapısını tespit etme amacıyla, Bitcoin piyasası dakikalık frekansta 1.162.887 adet gözlem kullanılarak Jump-Difüzyon yöntemi ile analiz edilmiştir. Jump-Difüzyon analizi bulguları, piyasaların belirli bir derinlik seviyesini aştıktan sonra manipülasyonlara karşı bağışıklık kazandığı yönündedir. Araştırma bulguları, mevcut kripto para piyasalarının gelişim süreci için öngörülen yapının, rasyonel piyasa dinamikleri ile çatışacak şekilde tasarlandığına dikkati çekmektedir. Belirli bir değer üretim sistemine karşılık gelecek şekilde tasarlanmış, blockchain tabanlı varlıkların piyasaya sunulmasıyla, kripto para piyasalarının yapısının değişeceği tahmin edilmektedir. Bu çalışma, güncel finans literatürünün en tartışmalı konularından birisi olan kripto para piyasalarının potansiyelini, kavramsal bir çerçeve oluşturan analizler ile test ederek tahminlemesi aracılığıyla literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the current situation and the future of cryptocurrencies using blockchain infrastructure or its variations. For this purpose, the evolution of the technological infrastructure and the economic models of various cryptocurrencies are discussed. Research questions regarding the market efficiency, price bubbles and market manipulations in cryptocurrency markets have been formulated accordingly in each chapter. For the purpose of testing the market efficiency in cryptocurrency markets, volatility structure for eight separate cryptocurrencies in regards to market volume is analyzed. Due to the long memory characteristics of the series, asymmetrical GARCH (FIGARCH, FIAPARCH, FIGARCH CHUNG, FIEGARCH, FIEGARCH BBM) models have been used. Results of the analysis in chapter two indicate that as market volume increases so does the efficiency of the market. Following these findings, the existence of the price bubbles in 8 major cryptocurrency markets has been analyzed using the SADF test. Results of the analysis present no support on the existence of price bubbles in the market. With the purpose of analyzing the nature of the price jumps within the cryptocurrency market, a two-step analysis has been conducted. In the first step, the prevalence of dump & dump schemes has been discovered with an experimental case study involving real-time market transactions. Section two focuses on empirically measuring the price jumps in the market by using jump-diffusion analysis on cryptocurrencies market using a data set with 1,162,887 observations in one-minute interval frequency. Findings of the Jump analysis reveal that markets become immune to manipulations once outstretching a certain degree of depth. Collectively, research findings indicate that, with higher risk-adjusted return rates, investors and users of cryptocurrencies are clustering in older coins rather than switching to newer coins that have higher technological and economic capabilities. Therefore, it is concluded that the structural design for the development of existing cryptocurrency market is in conflict with rational market dynamics. Speculative price inflations in cryptocurrency markets are expected to be transient unless they are supported by areas of use that appreciate the intrinsic value of these cryptocurrencies. Additionally, the study forecasts that a multilayered system of integrated and synchronized blockchain structure will dominate the cryptocurrency markets in the future. This study contributes to the literature of one of the most controversial topics in contemporary finance by estimating the potential of cryptocurrency markets by conducting a series of financial tests within a conceptual framework.