Osmanlı arşiv kayıtlarında Mahmudî Beyliği
Mahmudi Principality in Ottoman archival records
  1. Tez No: 532700
  2. Yazar: YAĞMUR ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hoşab, Van Gölü'nün güneydoğusunda kurulmuş bir nahiyedir. Cumhuriyet döneminde adı Güzelsu olarak değiştirilmiştir. Van-İran yolu üzerinde yer alması buranın önemini artırmaktadır. Günümüzde idarî bakımdan fazla gelişemeyen bir beldedir. I. Selim (Yavuz) (1512-1520), Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da birliği 1514'teki Çaldıran Savaşı'yla kurmaya çalışmıştır. Fakat bu birlik, oğlu I. Süleyman (Kanuni) (1520-1566)'ın 1548'de gerçekleştirdiği II. İran Seferi'yle sağlanabilmiştir. Bu sırada bazı mahallî beylikler Osmanlı Devleti'ne tâbi olmuştur. Bu beyler, Van ve Diyarbekir eyaletlerine bağlanıp bulundukları yerleri birer sancak merkezi olarak yönetmişlerdir. 1548'den sonra Osmanlı Devleti'ne tâbi olan Mahmudî Beyliği, Safevîlerle yapılan savaşlarda büyük yararlıklar göstermiştir. XVI. yüzyıla kadar Yezidî olan bu aşiret daha sonra ehl-i sünnet mezhebini kabul ederek Sünnî-Şafiî olmuştur. 1829 yılında Müküs Bey'i Han Mahmud tarafından beyliğin merkezi olan Hoşap Kalesi ele geçirilmiş ve Mahmudî Beyliği tarih sahnesinden kaldırılmıştır. Bugün bu adı taşıyan bir aşiret bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hosab is a sub-district located in the southeast of Lake Van. In the Republican period, it was renamed as Güzelsu. The fact that it is located on the road of Van-Iran increases its importance. Nowadays, it is a town that does not develop much in administrative terms. I. Selim (Yavuz) (1512-1520), in Eastern and Southeastern Anatolia, the union tried to establish the battle with the Çaldıran in 1514. But this union, his son Suleyman I (1520-1566) in 1548 carried out in the II. The Iran Expedition. In the meantime, some local principalities were subject to the Ottoman Empire. These principalities were connected to the provinces of Van and Diyarbekir and managed their places as a sanjak center. The Mahmudî Principality, which was subject to the Ottoman Empire after 1548, showed great benefits in the war with the Safavids. This tribe, which was Yezidî until the 16th century, later became Sunni-Shafi'i by accepting the sect-al-Sunnah sect. In 1829, it was captured by Khan Mahmud the castle of Hosap, which was the center of the Mahmudî principality, was removed from the historical stage .Today there is no such a tribe with this name