The impact of borrowing on household saving behavior the case of Turkey 2003 – 2012
Borçlanmanın hane halkı tasarruf eğilimi üzerindeki etkisi Türkiye örneği 2003-2012
  1. Tez No: 532701
  2. Yazar: SERDAR ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ORHANGAZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu doktora tezinin amacı, hane halkı tasarrufunun belirleyicilerine dair literatüre katkıda bulunmak ve genel etkenler yanında, likidite ve borçluluk faktörlerinin Türkiye'de hane halkının ihtiyati tasarruf tercihlerine etkisini değerlendirmektir. Gelecek dönem gelir belirsizliklerine karşı oluşan ihtiyati tasarruf eğilimi, tasarruf tercihlerinde önemli rol alırken, özellikle daha az finansallaşmış ve gelir dağılımı bozuk olan ekonomilerde likidite koşullarındaki değişimlerden daha fazla etkilenmektedir. Küresel finansallaşma sürecinde Türkiye hane halkının tasarrufundaki sert gerileme, likidite ve borçluluk algısı değişiminin tasarruf dinamikleri etkisi kapsamında uygun bir örnek olmaktadır. Tezimde veri kaynağı olarak 2003 ile 2012 yılları arasındaki Türkiye Hane halkı Bütçe Anketlerini kullanıyorum. Bu anketlerde bulunan sosyo-ekonomik ve demografik göstergeler yanında likidite ve borçluluğa dair türetilmiş göstergelerden de faydalanıyorum. Verinin betimsel analizi, tasarruf litaretüründeki genç ve sabırsız hane halklarının tasarruf etme eğiliminin daha düşük kaldığı öngörüsünü desteklemektedir. Gözlem süreci boyunca örneklemin eğitim seviyesi yükselirken, istihdam hizmet sektörüne odaklanmıştır. Gelir dağılımındaki dengesizlikler, gözlemlerin önemli bir bölümünde ihtiyati tasarruf yapma eğilimini sınırlayan faktörler içinde öne çıkarken, likidite imkanlarının önemini artırmaktadır. Ampirik analiz Türkiye hane halkının ihtiyati tasarruf eğiliminin varlığını doğrularken, özellikle 2008 krizi sonrası likidite etkisinin eklenmesi halinde gücünü azaltmaktadır. Ek olarak, servet sahibi veya girişimci olmanın doğal tasarruf yarattığı gözlenmiştir. Likidite kısıtı altında olduğu tahmin edilen hane halklarında, ihtiyati tasarruf eğiliminde farklılaşma gözlenmezken, likidite kısıtı altındaki hane halkları hipotezini doğrulayan şekilde, bu gözlemlerde likiditenin rahatlaması tasarrufu düşürücü etki yaratmaktadır. Borçluluk durumu tasarrufu artırıcı bir etken olmaktadır. Gelir dağılımındaki iyileşmenin ve likidite kısıtı altındaki han ehalkı payının azaltılmasının Türkiye hane halkının düşük tasarruf oranını dengeleyebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this Ph.D. thesis is to contribute to the vast literature on the determinants of household saving and reassess the precautionary saving preferences of Turkish households, by introducing liquidity and debt related factors aside from the general saving contributors. The precautionary saving motive against future income uncertainties, defined as one of the leading indicators of saving preferences, is effected through liquidity effects, especially in less financialized economies with uneven income distributions. The sharp decline in Turkish households' saving ratio in the global financialization period is a good example of the changing saving dynamics with liquidity and debt concepts. In my thesis, I use the Turkish Household Budget Surveys for the period of 2003 to 2012. In addition to the socioeconomic and demographic information in these surveys, I also utilize generated liquidity and debt indicators. Descriptive analysis confirms the predictions of the saving literature showing young and impatient households to be less inclined to save. Education level improves, while employment focuses on the service sector. Uneven income distribution is one of the major factors to limit saving and also precautionary saving opportunities for a significant portion of observations and elevates the importance of liquidity conditions. Empirical analysis confirms the presence of precautionary saving in Turkish households, while its significance is lower after the 2008 crisis, once liquidity effects are introduced. Moreover, wealthy and entrepreneur households are observed to be natural savers. Presumably, liquidity constrained households do not demonstrate a difference in precautionary saving preferences, but confirming the predictions of the liquidity constraint households hypothesis, they dissave with easier liquidity conditions. The presence of debt is an additional saving motive. It is suggested that an improvement in income distribution and a decline in the liquidity constrained households' share would rebalance the low saving level of Turkish households.