Deneysel Sıçan Spinal Kord Travma Modelinde ganoderma lucidum'un nöroprotektif etkisinin biyokimyasal olarak incelenmesi
Biochemical analysis for neuroprotective effects of ganoderma lucidum in experimental Rat Spinal Cord Trauma Model
  1. Tez No: 532734
  2. Yazar: DENİZHAN DİVANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DALGIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Omurilik yaralanmaları, hastaları olduğu kadar yakınlarını ve ülke ekonomisini önemli derecede etkileyen bir sağlık problemidir. Omurilik yaralanmasında doku harabiyeti birincil ve ikincil yaralanma adı altında iki mekanizmayla meydana gelir. İkincil hasar gelişmesi sonucu yaralanma anında meydana gelen nörolojik hasarda ilerleme gözlenebilir. Bu nedenle ikincil hasarın engellenmesi omurilik yaralanmalarının tedavisinde önemlidir. Günümüzde, ikincil doku harabiyetinin önlenmesi ve tedavisini sağlayacak bir tedavi protokolü düzenlenememiştir. İkincil hasar mekanizmalarından iskemi, nöroinflamasyon ve bunlara bağlı gelişen oksidatif stres farmakolojik tedavilerden fayda görebilir olmaları nedeniyle klinik açıdan değerlidir. Ganoderma lucidum (Lingzhi, Reishi) Uzakdoğu'da birçok ülkede 2000 yılı aşkın süredir geleneksel olarak iyileştirici etkilerinden yararlanılan bir mantar türüdür. Yapılan araştırmalar bu mantarın içeriğindeki, steroid moleküler yapısına benzeyen, triterpen ve polisakkaritlerin yüksek derecede antioksidan, antiinflamatuar ve immünomodülatör etkinliğinin olduğunu kanıtlamıştır. Oksidatif strese ve nöroinflamasyona bağlı ikincil yaralanmayı azaltabilme potansiyeli olan bu maddelerin, yüksek dozlarda dahi önemli bir yan etki gösterilmemiştir. Önceki çalışmalarda antioksidan etkileri tanımlanmış olan Ganoderma lucidum'un yaralanma sonrası omurilikteki etkileri hakkında yeterince veri bulunmamaktadır. Çalışmamızda Tator ve Rivlin'in klip kompresyon modeli kullanılarak oluşturulan sıçan omurilik travma modelinde Ganoderma lucidum'un sıcak su ekstresinin antioksidan ve nöroprotektif etkisi biyokimyasal olarak değerlendirildi. Omurilik yaralanmasından 2 saat sonra başlanan, 5 günlük tedavi sonrası yüksek doz (133mg/m2/gün) ile düşük doz (13.3mg/m2/gün) ilaç gruplarından elde edilen difenilpikrilhidanzil (DPPH) antioksidan kapasite ve malondialdehid (MDA) verileri kontrol grubu ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Spinal cord injury is a significant health problem which can affect a country's economy as well as the patients and their family. In spinal cord injury there are two identified tissue damage mechanisms named as primary and secondary injuries. After the secondary injury the neurological damage that occured at the time of the injury (primary injury) may become much worser. This is the reason why preventing the tissue damage caused by secondary injury mechanisms in spinal cord traumas is important. Today, a treatment protocol to prevent and treat the secondary injury can't be established. Ischemia, neuroinflammation and releated oxidative stress are the examples of secondary injury mechanisms that can pharmacologically treatable and which makes them clinically valuable. Ganoderma lucidum (Lingzhi, Reishi) is one of the fungus species that traditionally utilized because of its healing effects mostly in the Far East for over 2000 years in many countries. Studies revealed that triterpenes which have similar molecular structure as steroids and polysaccharides are the most bioactive ingredients of this fungus and these substances have significant anti-inflammatory and immunomodulatory proven effects. These substances which have the potential to diminish the secondary injury due to oxidative stress and neuroinflammation, haven't shown significant side effects even in high doses. Previous studies revealed the anti-oxidant effects of Ganoderma lucidum before in various tissues but, there isn't enough data about these effects after spinal cord injury. In our study, we used Tator and Rivlin's clip compression spinal cord injury model in rats and evaluated the anti-oxidant and neuroprotective effects of hot-water extract of Ganoderma lucidum with biochemical parameters. A 5-day treatment started 2 hours after the spinal cord injury applied in two groups of subjects in high doses (133mg/m2/day) and low doses (13.3mg/m2/day) and after the treatment, obtained DPPH and MDA values were evaluated.