2015-2018 yılları arasında kliniğimizde doğum yapmış preeklampsi hastalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of preeclampsia patients who had patients in our clinic between 2015-2018
  1. Tez No: 532798
  2. Yazar: GÜVEN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gereç ve Yöntem: Aralık 2015- Ocak 2018 tarihleri arasında merkezimizde takip ve tedavisi yapılan 63 şiddetli özellik göstermeyen preeklampsili, 84 şiddetli özellik gösteren preeklampsili, 6 HELLP sendromlu, 3 eklampsili olmak üzere toplam 156 hasta değerlendirildi. Doğum şekilleri, demografik özellikleri, klinik ve laboratuvar parametreleri açısından gruplar arasında karşılaştırma yapılarak hasta özellikleri sınıflandırıldı. Amaç: Aralık 2015- Ocak 2018 tarihleri arasında kliniğimize başvuran ve gebeliğin hipertansif bozuklukları arasında yer alan, şiddetli özellik göstermeyen preeklampsi, şiddetli özellik gösteren preeklampsi, HELLP sendromu ve eklampsi tanısı alan hastaları retrospektif olarak inceledik. Bu hastalardan elde edilen demografik, klinik ve laboratuvar verilerinin tanı grupları ile karşılaştırmasını yaptık, sonuçları literatürle uygunluk açısından karşılaştırdık. Elde edilen verilerin hangilerinin maternal ve fetal mortalite ve morbiditeler açısından bizleri uyarması gerektiğini tespit etmeyi amaçladık. Bulgular: Bu hastaların %40,4'ü şiddetli özellik göstermeyen preeklampsi, %53,8'i şiddetli özellik gösteren preeklampsi, %3,8'i HELLP sendromu, %1,9'u eklampsi tanılarına sahipti. Demografik özellikleri karşılaştırıldığında hasta grupları arasında, yaş dağılımında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). 35 yaş üstü ve altı gebelerde de hasta gruplarının dağılımda istatistiksel anlam çıkmadı (p=0,67). Hasta grupları ile VKİ'lerinin karşılaştırılması istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (0,94). Obezite oranları şiddetli özellik göstermeyen preeklampsi grubunda %61,5, şiddetli özellik gösteren preeklampsi grubunda %69,6, HELLP sendromu grubunda %50 ve eklampsi grubunda %100 oranda görüldü. Ortalama gravida ve parite değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (p>0,05). Klinik parametrelere bakıldığında; ortalama sistolik ve diyastolik kan basınçları açısından, grupların kendi arasında kıyaslanmasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptandı. Şiddetli özellik göstermeyen preeklampsi grubunda, diğer tüm gruplara göre sistolik kan basıncı değerleri, istatistiksel olarak anlamlı düşük saptandı (p0,05). Tanı haftaları temel alındığında şiddetli özellik göstermeyen preeklampsili hastaların ileri haftalarda (ort=36,6 ± 3), diğer gruplara oranla daha fazla oranda tanı aldığı görüldü. Buna paralel olarak da fetal doğum ağırlığı en yüksek grup da yine bu gruptu. En düşük fetal doğum ağırlığına sahip gruplar HELLP sendromlu ve eklampsili hastaların yer aldığı gruplardı. Tanı ve doğum haftaları en düşük gruplar da yine bunlardı. HELLP sendromlu ve eklampsili hastalarda ortalama tanı haftası sırasıyla 31,4± 1,9 ve 32,1± 3,3 olarak bulundu. Doğum haftalarına bakıldığında şiddetli özellik göstermeyen preeklampsili hasta grubunda ortalama 37,6 ± 1,8, şiddetli özellik gösteren hasta grubunda ortalama 34,6± 3,6, HELLP sendromu hastalarında 31,5 ± 1,9 ve eklampsi hastalarında 32,2 ± 3,4 olarak tespit edildi. Şiddetli özellik göstermeyen preeklampsili hasta grubu ile kıyaslandığında, diğer gruplarda preterm doğum görülme oranı daha yüksek saptandı (p=0,01). Nulliparite oranı açısından hastalar değerlendirildiğinde, hasta grupları arasında istatiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0,22). Toplam hasta sayısının %12,2 'sinin özgeçmişinde preeklampsi öyküsü olduğunu, %3,2 'sinin gestasyonel hipertansiyon öyküsü olduğunu, %2,6 'sının kronik hipertansiyon öyküsü olduğunu saptadık. Hipertansif hastalık özgeçmişine sahip olma oranı açısından, hasta grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p=0,34). Hastaların laboratuvar verilerinin değerlendirilmesinde trombosit sayısı, AST ve ALT değerlerinin hasta gruplarına göre gösterdiği farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
DECEMBER 2018 ABSTRACT Materials and Methods: Between December 2015 and January 2018, a total of 156 patients with preeclampsia included in the study. 6 of patients had HELLP syndrome, 3 of patients had eclampsia, 63 of patients had preeclampsia without severe features and 84 of patients had preeclampsia with severe features. The characteristics of the patients were classified by comparing the demographic characteristics, clinical and laboratory parameters, types of birth and the groups. Objective: We retrospectively evaluated the patients with preeclampsia, severe preeclampsia, HELLP syndrome and eclampsia who admitted to our clinic between December 2015 and January 2018 and were among the patients with hypertensive disorders of pregnancy. We compared the demographic, clinical and laboratory data of these patients with the diagnostic groups and compared the results with the literature. We aimed to determine which datas should warn us in terms of maternal and fetal mortality and morbidity. Results: 40.4% of these patients had preeclampsia without severe features, 53.8% had severe preeclampsia, 3.8% had HELLP syndrome and 1.9% had eclampsia. The demographic characteristics were compared and no statistically significant differences were found between the patient groups in point of age distribution (p> 0.05). There was no statistical significance in the distribution of the patient groups in pregnant women aged 35 or over (p = 0.67). The comparison of patient groups and BMI was not statistically significant (0.94). Obesity rates were found to be 61.5% in the non-severe preeclampsia group, 69.6% in the severe preeclampsia group, 50% in the HELLP syndrome group and 100% in the eclampsia group. There was no statistically significant difference in average gravida and parity values between the groups (p> 0.05). Clinical parameters: There were statistically significant differences between the groups in terms of mean systolic and diastolic blood pressures. The systolic blood pressure values were significantly lower in the preeclampsia group which did not exhibit severe features compared to the other groups (p 0.05). Based on the diagnosis weeks, patients with non-severe preeclampsia were diagnosed at higher rates in advanced weeks (mean = 36.6 ± 3) compared to the other groups. In parallel, the group with the highest fetal birth weight was also this group. The groups with the lowest fetal birth weight were the groups with HELLP syndrome and eclampsia. These also were the groups with the latest diagnosis and delivery weeks. The mean diagnosis week for patients with HELLP syndrome and eclampsia was 31.4 ± 1.9 and 32.1 ± 3.3 in order. The average birth week for patients with non-severe preeclampsia was 37.6 ± 1.8, for those with severe preeclampsia 34.6 ± 3.6, for patients with HELLP syndrome 31.5 ± 1.9 and last for patients with eclampsia 32.2 ± 3. The incidence of preterm delivery was found to be higher in the other groups compared with the non-severe preeclampsia group (p = 0.01). After the patients were evaluated in terms of the ratio of nulliparity, no statistically significantly differences were found between the patient groups (p = 0.22). We detected that 12.2% of the total number of patients had a history of preeclampsia while 3.2% had a history of gestational hypertension and 2.6% had a history of chronic hypertension. There was no statistically significant difference between the patient groups in terms of the rate of having hypertensive disease (p = 0.34). The differences in platelet, AST and ALT values were statistically significant between the different patient groups.