Türk Ticaret Kanununa göre anonim ortaklıklarda sermaye taahhüdü yoluyla sermaye artırımı
Capıtal increase through rights issue in joint stock companies according to the Turkish Commercial Code
  1. Tez No: 532920
  2. Yazar: İSMAİL CEM SOYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 682
Özet
Bu doktora tezi, anonim ortaklıkların 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre yapacakları sermaye taahhüdü yoluyla sermaye artırımlarını konu almaktadır. Dört bölümden oluşan tezde, hem esas hem de kayıtlı sermaye sistemlerindeki sermaye taahhüdü yoluyla sermaye artırımları ele alınmıştır. Sermaye taahhüdü yoluyla sermaye artırımı sürecinin ve bu süreçte yapılacak işlemlerin baştan sona incelendiği çalışma, artırım kararının ve sermaye taahhüdü yoluyla sermaye artırımının hükümsüzlüğüne ilişkin ayrıntılı değerlendirmeler de içermektedir. Tezde benimsenen yöntem uyarınca, bir hukuki sorun tespit edildiğinde, öncelikle öğretide bu sorun hakkında dile getirilen görüşler ve Yargıtay'ın konuya dair yaklaşımı yansıtılmaya çalışılmıştır. Ardından, ilgili hukuki soruna de lege lata ve gerekli olduğunda de lege ferenda çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation deals with the capital increases through rights issue of joint stock companies according to the Turkish Commercial Code No: 6102. Capital increases through rights issue in both capital stock system and authorized capital system are discussed in the thesis, which consists of four parts. The study, which examines the process of capital increase through rights issue and the transactions to be carried out in this process from the beginning till the end, also includes detailed evaluations concerning the invalidity of the capital increase decision and the capital increase through rights issue. Pursuant to the method adopted in the thesis, when a legal problem is detected, firstly, the views expressed in doctrine regarding this problem and the approach of the Court of Appeal to the subject are tried to be reflected. Then, de lege lata and when necessary de lege ferenda solutions to the related legal problem are presented.