Sosyal yardım sandıklarında muhasebe sistemi ve İLKSAN uygulaması
Accounting system in social support funds and the ILKSAN application
  1. Tez No: 532921
  2. Yazar: MUSTAFA KAMİL YALDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SERDAR ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Ülkemizde genellikle meslek kuruluşları arasında örgütlenmiş olan sosyal yardım sandıkları üyelerinden topladıkları aidatları fonda biriktirerek buradan yatırımlar aracılığı ile veya biriken fon tutarını para ve sermaye piyasası araçları ile nemalandırmak yoluyla bu fonlara değer katmaktadır. Sandıklarda değerlendirilen fonların amacı sandık üyelerine emeklilik, sosyal yardım, aidat iadesi gibi ödemeleri yapmak ve bunların yanında ikraz, sağlık, eğitim, konut, taşıt, kredi, alışveriş, sigorta, konaklama gibi birçok alandaki hizmetlerden uygun fiyat ve maliyetler ile üyelerinin faydalanmasını sağlamaktır. Bu yönü ile sosyal yardım sandıkları sürekli alış-veriş halinde olduğundan sağlıklı ve işlevsel bir muhasebe sistemine gereksinim duymaktadır. Bu nedenle çalışmanın konusu sosyal yardım sandıkları ile ilgili tanıtıcı bilgiler vererek sosyal yardım sandıklarından olan İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN)'nın tek düzen hesap planı kapsamında muhasebe sistemi ile sistemin yürütücüsü olan Muhasebe ve Mali İşler Müdürlüğü hakkında bilgi vermektir. Bu çalışma İlksan'ın tek düzen hesap planında kullanmış olduğu hesap kodlarını belirli bir sıra düzeninde ve söz konusu hesap kodlarının örnekler üzerinde nasıl çalıştırıldığını anlatarak, muhasebe belgeleri ve iş akış şemaları ile muhasebeleştirme süreçleri incelenmektedir. Ayrıca bu çalışma ile Muhasebe ve Mali İşler Müdürlüğü'nün, İlksan Genel Müdürlüğü'ndeki diğer tahakkuk birimleriyle etkileşimleri araştırılmış olup bu araştırmada İlksan üst yönetiminin kararlarında etkili olan mali tablo ve rasyo analizleri ile hesap dönemi sonunda muhasebe açılış ve kapanış işlemleri listelenerek özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Social support funds, which are usually organized among professional organizations in our country, save the dues they collect from their members and add value to these funds through investments here or by means of benefiting from money and capital market instruments for the accumulation of funds. The aim of the funds, made use of in the Funds, are to make payments such as retirement, social help, return of dues to their members and also to enable their members to benefit from services in many areas such as lending, health, education, housing, vehicle, credit, shopping, insurance, accommodation, etc. with reasonable prices and costs. Since social support funds are in constant exchange due to this aspect, they require a healthy and functional accounting system. For this reason, the subject of the study is to give information about the accounting system and the Accounting and Finance Directorate, which is the system manager, by giving introductory information about the Social Support Funds within the unified accounting plan of one of the social support funds, Primary School Teachers'Health and Social Support Fund (İLKSAN). This study describes how account codes used in İlksan's unified accounting plan are arranged in a certain order and how the account codes are operated on monographs and examine accounting documents and workflow schedules and accounting processes. In addition, interactions of the Accounting and Financial Affairs Department with other accrual units in the General Directorate of İlksan have been researched. In this study, the financial statements and ratios that are effective in the decisions of İlksan senior management and accounting opening and closing transactions at the end of accounting period have been summarized by being listed.