4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde stratejik rekabet üstünlüğü ve inovasyon ilişkisi: Marmara örneği
The relationship between strategic competitive advantage and innovation in 4 and 5 star hotels: The case of Marmara
- Tez No: 532930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sürekli değişen ve gelişen dünyada tüm otel işletmeleri rekabete karşı koyabilmek için değişime uyum sağlamak ve kendilerini yenileyip geliştirmek için çaba göstermektedirler. Teknolojik gelişmelerde yaşanan hızlı değişimler ve müşteri tercihlerinde oluşan farklılıklar inovasyonu, otel işletmeleri gündeminde gerekli kılmaktadır. Öte yandan işletmeler, mevcut pazarda bulunan birçok rakip işletmeye karşı rekabet üstünlüğü kurmaya çalışmakta ve rekabet üstünlüğünü devam ettirebilmek için hizmet kalitesi, maliyet ve bilgi/teknoloji vb. rekabet unsurlarını inovatif faaliyetler ile desteklemeleri önem taşımaktadır. Son yıllarda inovasyon/yenileşim kavramı, alan yazında tercih edilen ve araştırma yapılan konulardan biri haline gelmiştir. Rekabet üstünlüğü ise günümüzün her alanında önemsenen ve uygulanan hizmet/üretim sonucu oluşan etkileri belirleyen kavram olarak tercih edilmektedir. Dünya ve Türkiye'de ilgili literatür incelen-diğinde rekabet ve inovasyona yönelik birçok çalışma bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde uygulanan inovatif faaliyetlerin pazarda stratejik olarak rekabet üstünlüğünün elde edilmesinde etkilerinin belirlenmesidir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi tercih edilmiştir. Bu kapsamda bölgeden elde edilen 142 anket analize tabi tutulmuştur. Elde edilen verilere frekans analizi, faktör analizi, regresyon ve korelasyon analizleri, T-test ve Anova (Farklılık) testleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Marmara Bölgesi'nde yer alan otel işletmeleri stratejik olarak rekabet üstünlüğünü elde edebilmek için inovatif faaliyetleri etkili olarak kullanmadıkları ortaya çıkmıştır. Uygulanan yenilik faaliyetleri daha çok pazardaki rakipler ile rekabet etmeye yönelik uygulandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
All accommodation businesses in the developing world is constantly changing and in order to withstand the competition striving to improve and renew themselves to adapt to change. Rapid changes in technological developments and differences in customer preferences make innovation necessary on the agenda of accommodation enterprises. On the other hand, enterprises are trying to set a competitive edge against many competing businesses in the current market, and they are trying to maintain competitive advantage in terms of service quality, cost and information / technology and so on. It is important to support the competition elements with innovative activities. In recent years, innovation / innovation concept, has become one of the preferred subjects and research done in the tourism literature. Competitive advantage is preferred in every aspect of our day as the concept that determines the effects of service / production outcome. There are a lot of research relevant competition and innovation in the world and Turkey. The purpose of this research is to determine the impact in achieving strategic competitive advantage in the implementation of innovative activities of 4 and 5 star accommodation businesses operating in the Marmara Region. Quantitative research methods were used in the study. Questionnaire data collection method was preferred. In this context, 142 questionnaires were subjected to analysis obtained from the region. Frequency analysis on the obtained data, factor analysis, regression and correlation analysis, T-test and ANOVA (difference) tests were performed. According to the results of the research, it is found that the accommodation companies in the Marmara Region do not use innovative activities effectively to obtain the competitive advantage strategically. It has been determined that the innovation activities implemented are mainly aimed at competing with competitors in the market.