Fıkıh ilminde ve Türk medeni hukukunda evlilik ile ilgili mal rejimlerinin mukayesesi
The comparison of the property of the provisions on the marriage in fikih and in Turkish civil law
- Tez No: 533094
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Evlilik akdi taraflara bazı haklar verirken bazı sorumluluklar da yükler. Bu hak ve sorumlulukların bir kısmı eşlerin mal varlıklarıyla ilgilidir. Eşlerin evlilik öncesi sahip oldukları mal varlıkları, evlilik akdinin eşlere yüklemiş olduğu mali mükellefiyetler ile akit sonrası aile birliği esnasındaki mal varlığıyla ilgili haklar ve sorumluluklar konusunda hukuk sistemleri arasında bazı farklılıklar mevcuttur. Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan Müslümanlar, bir taraftan dinlerinin gereği olan Fıkıh İlmindeki hükümlere uyarak hayatlarını sürdürmek isterken, diğer taraftan İsviçre Medeni Kanunu'ndan tercüme edilerek yürürlüğe girmiş, üzerinde bazı değişiklikler yapılarak uygulanmakta olan Türk Medeni Kanunu'nun düzenlemeleriyle de resmen sorumlu durumdadırlar. Eşlerin mal varlıklarıyla ilgili hak ve sorumlulukları açısından bu iki hukuk sistemini karşılaştırmalı şekilde ele almak bu tezin konusu olmuştur. Son dönemlerde Fıkıh yerine İslam Hukuku, Fakih yerine Hukukçu kavramı kullanılsa da bunların ayrı kullanılması gerektiğini düşünüp çalışmamızda Fıkıh, Fıkıh İlmi ve Fakih kavramları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
While marriage contract provides some rights to the parties, it also gives some responsibilities. Some parts of this right and responsibilities are related to property assets of the couples. There are some differences between about rights and responsibilities in terms of law systems regarding pre -marriage property assets of the couples, financial liabilities that marriage contract obliges to the couples and property assets during family unity after the contract. Nowadays, as muslims living in the border of The Republic Of Turkey want to lead their lives obeying the provisions in the science of Fiqh, on the other hand, they are officially responsible of the regulations of Turkish Civil Code which came into force by translating from Swiss Civil Code and being applied as making some changes. Handling comparatively with these two law systems with regards to the right and responsibilities about property assets of the couples has been the topic of the thesis.Recently,although Islamic Law instead of Fiqh, jurist instead of Faqih concept has been used, we have thought them to be used differently and Fiqh, The Science Of Fiqh and Faqih concepts have been used in our study.