Sosyal medya kullanan kadınların duygu ve durumlarının iştah üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of emotions and situations of women using social media on appetit
  1. Tez No: 533135
  2. Yazar: HAFİZE OYLUM FIÇICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ONGUN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yeme ve duygu ilişkisi son yıllarda bilimsel araştırmaların odak noktası haline gelen konuların başında yer almaktadır. Özellikle internetin gelişmesi ile bireysel yaşamın ön plana çıkması insanların sosyal medya ve sosyal ağları kullanarak sosyalleşmeye çabaları, hem duygusal hem de fizyolojik olarak birçok problemin oluşmasına neden olmuştur. Bu araştırmanın amacı; sosyal medya kullanan kadınların duygu ve durumlarındaki değişikliklerin iştahları ve yeme davranışları ile ilişkisini değerlendirmektir. Araştırma; sosyal medya kullanan 219 kadın üzerinde yapılmış olup bu kadınların büyük çoğunluğu (%62,1) 19-28 yaş aralığındaki bireylerden oluşmaktadır. Katılımcılara sosyo-demografik özelliklerden oluşan soru formu, sosyal medya kullanım, beslenme bilgi formu ve Duygusal İştah Ölçeği Anketi uygulanmıştır. Kadınların %85,4'ünde sosyal medya hesap/üyelik oluşturduktan sonra gerçek hayattaki sosyal çevrenlerinde değişme olmamıştır. Katılımcıların %70,8'inin sosyal medya kullanırken atıştırmalık tüketmedikleri, ancak %63,9'u öğün atladığı ve %65,3'nün ara öğün tükettikleri tespit edilmiştir. Sosyal medya kullanan kadınların yaşları, öğrenim durumları, gelir durumları, medeni durumları, çocuk sahibi olmaları ve çalışma durumları ile duygusal iştahları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The relationship between eating and emotion has become a focus of scientific researches in recent years. Especially with the development of the internet, individual life has come to the forefront and people trying to socialize using social media and social networks have caused many problems both emotionally and physiologically. The objective of this research is to evaluate the relationship between eating behaviors and appetite and the changes in the feelings and moods of women using social media. The research has been conducted on 219 women using social media and the majority of these women are between 19-28 years old.In this research; socio-demography, social media usage, nutrition information form and Emotional Appetite Scale Questionnaire have been used.85.4% of women have had no changes in their real-life social environment after creating social media accounts / memberships.It has been observed that 70.8% of the participants do not consume snacks while using social media, however; it has been observed that 63.9% of the participants skip meals and 65.3% of them consume snacks.No significant difference has been found between the ages, educational status, income status, marital status, having children or not, working status and emotional appetite of women using social media (p> 0.05).