Kentsel dönüşüm hukukunda mülkiyet hakkı sınırlamaları
Restrictions on the right of property in urban regeneration law
  1. Tez No: 533166
  2. Yazar: YASEMİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezde, Kentsel Dönüşüm Hukukunda uygulamada sıkça karşılaşılan mülkiyet hakkı sınırlamaları ve bu sınırlamalara karşı maliklerin nasıl korunduğu incelenmiştir. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak temel haklar kapsamında mülkiyet hakkı sınırlamaları ve sınırlama rejimini inceledik. İkinci bölümde Kentsel Dönüşüm Hukukundan doğan mülkiyet hakkı sınırlamalarını ele aldık. Üçüncü ve son bölümde ise, maliklerin korunmasını inceledik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, limitations of property rights which are frequently carried into effect in Urban Regeneration Law and how to protect the owners against these limitations are examined. This thesis consists of three chapters. In the first chapter, we examined the restrictions on property rights and restriction regime in the context of fundamental rights in general. In the second chapter, we discussed the restrictions on property rights arising from the Urban Regeneration Law. In the third and last chapter, we examined the protection of the owners.