Köpeklerde yaşlanmanın enzimatik ve nonenzimatik antioksidan sistem üzerine etkisi
The effects of aging of dogs on the enzymatic and non-enzymatic antioxidant system
  1. Tez No: 533188
  2. Yazar: GAMZE AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada; antioksidan sistemde görev alan; plazma malondialdehit, eritrosit süperoksit dismutaz aktivitesi (SOD), serum seruloplazmin, eritrosit glutatyon (GSH) ve serum koenzim Q10 (Ubikuitin) düzeylerinin klinik olarak sağlıklı köpeklerde ölçülmesi amaçlandı. Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Kliniklerine aşı amacıyla getirilen ve veteriner hekim kontrolündeki Aydın-Didim Belediyesi Köpek Barınağında bulunan, iç-dış parazit muayeneleri yapılmış 37 köpek çalışmamıza dahil edildi. Yaşları 0-3 yaş aralığında bulunan 13 adet dişi genç köpek ve 9 adet erkek genç köpek ile genç grup oluşturuldu. 6 yaş üstü köpeklerden ise 7 adet dişi yaşlı köpek ile 8 adet erkek yaşlı köpek seçildi. Analiz sonuçlarına göre lipid peroksidasyonunun göstergesi olan plazma MDA düzeylerinin dişi köpeklerde yaşa bağlı olarak arttığı (p0,05). Analiz sonuçlarına göre yaşlı dişi köpeklerin serum koenzim Q10 seviyesi genç dişi köpeklerden p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to measure levels of plasma malondialdehyde, erythrocyte superoxide dismutase activity (SOD), serum ceruloplasmin, erythrocyte glutathione (GSH) and serum coenzyme Q10 (Ubiquitin) that function in antioxidant system on clinically healthy dogs. 37 dogs which had internal and external parasitic examinations, which lived in Aydın-Didim Municipality dog shelter which is under the control of a veterinarian, and which were brought to the clinic in Veterinarian Faculty of Adnan Menderes University for vaccination were included in this study. The group of young dogs aged 0-3, which consisted of 13 female and 9 male young dogs, was formed. From the older category of dogs which were over 6 years old, 7 female and 8 male old dogs were chosen. It was observed from the results of analysis that the plasma MDA levels, which are indicative of lipid peroxidation, increased for female dogs in relation to age (p0,05). The serum coenzyme Q10 level for old female dogs was significantly lower than for young female dogs at level p0.05).