Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Medikal onkoloji kliniğinde Mayıs 2015- Mayıs 2017 tarihleri arasında böbrek yetmezliği ile yatan hastaların değerlendirilmesi
The evaluation of inpatients with renal failure between May 2015-May 2017 in clinic of Medical Oncology, Trakya University Faculty of Medicine
- Tez No: 533300
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇİÇİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Kanser ve tedavisinde karşılaşılan sık komplikasyonlardan biri akut böbrek hasarıdır. Böbrek yetmezliği kanser tedavisini güçleştirip hatta imkansız kılmaktadır. Böbrek yetmezliği ile etkili mücade etmenin kanser tedavisinin daha optimal daha uygun şartlarda uygulanmasını sağlamaktadır. Çalışmamızda Mayıs 2015- Mayıs 2017 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Medikal Onkoloji Servisinde ABH tanısı ile yatan 208 erişkin hastanın retrospektif analizi yapıldı. Çalışmamızda 39 (%18,7) vaka ile en sık akciğer kanseri tespit edildi. Tanı öncesinde kanıtlanmış böbrek hastalığı olmayan hastalarda kanser tanısı sonrası kalıcı böbrek hasarı gelişen 14 (%6,7) vaka saptandı. 191 hastanın (%91,8) öldüğü tespit edildi, bu vakaların 117 (%56,3)'sinin böbrek yetmezliği gelişmesini takip eden ilk hastane yatışında öldüğü görüldü.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury is one of the frequent complications of cancer and its treatment. Renal failure makes cancer treatment difficult and even impossible. Effective treatment for patients with renal insufficiency enables cancer treatment to be applied more optimally and more favorably. In this study, we retrospectively analyzed 208 adult patients who were hospitalized with the diagnosis of acute kidney injury in Medical Oncology Service, Trakya University Faculty of Medicine Hospital between May 2015 and May 2017. In our study, lung cancer were found to be the most common with 39 (18.7%) cases. 14 (6.7%) cases of chronic kidney injury that developed after cancer diagnosis were detected in patients without proven renal disease prior to diagnosis. 191 (91.8%) patients died and 117 of these cases (56.3%) died in the first hospitalization following development of renal failure.