Muhasebe bilgi sisteminin iç denetim kalite tabloları üzerine etkisi: Irak'tan elde edilen kanıtlar
The impact of accounting information system on internal audit quality statements: Evidence from Iraq
- Tez No: 533306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ALSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, muhasebe bilgi sistemlerinin, 15 hastanenin bulunduğu Erbil valiliği kapsamında yer alan Irak özel hastanelerinde muhasebe bilgi özelliklerinin aracı rolüyle iç denetimin kalitesi üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın örneğinde finansal müdürler vardı. Çalışmada yer alan 105 hastanenin muhasebecileri, iç denetim görevlileri ve denetim kurulları bireysel olarak ele alındı. Çalışmanın amacını gerçekleştirmek amacıyla; değişken bağımsızın bağımlı değişken üzerindeki etkisini tespit etmek ve bağımsız değişken ve bağımlı değişken arasındaki ilişkide orta değişkenin rolünü belirlemek amacıyla yöntemi analiz etmeye yönelik olarak basit ve çoklu regresyon analiziyle birlikte, analitik açıklayıcı yaklaşım kullanıldı.Çalışmanın hipotezlerinin test etmek için, çalışmada birkaç sonuca ulaşıldı. Bu sonuçlardan en anlamlısı, (α ≥ 0.05) önem düzeyinde özel Irak hastanelerinde muhasebe bilgi sistemlerinin iç denetimin kalitesi üzerindeki istatistiki olarak anlamı etkisi; (α ≥ 0.05) önem düzeyinde çalışma konusu hastanelerde iç denetim kalitesinin yeterliliğiyle gösterilen muhasebe bilgisinin özellikleri üzerindeki istatistiki olarak anlamlı etkisi; (α ≥ 0.05) önem düzeyinde muhasebe bilgisinin ana değişkeni ve özellikleriyle birlikte çalışma konusu hastanelerde iç denetimim kalitesi üzerinde muhasebe bilgi sisteminin istatistiki olarak anlamlı etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sonuçlar ışığında, Iraktaki özel hastanelerde muhasebe bilgi sistemine dikkatleri artırmak ve bu hastanelerde iç denetimin kalitesinin artırılması ve geliştirilmesindeki rolünü izleme zorunluluğu bu çalışmada ortaya çıkmaktadır. Ki böylece, idare sapmaları tespit edip gerekli kararları zamanında alabilecektir. Muhasebe bilgi sistemi tarafından en kaliteli muhasebe bilgisi olarak oluşturulan muhasebe bilgisinin kalitesi, bu hastanelerin iç denetim birimlerinin kalite ve performanslarını artırmalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to demonstrate the impact of the accounting information system on the quality of internal audit through the intermediary role of accounting information properties in Iraqi private hospitals located within the scope of Erbil governorate, of which there are fifteen hospitals, and the sample of the study included financial managers The accountants, internal auditors and audit committees of the 105 hospitals in the study are individuals. In order to achieve the objectives of the study, the analytical descriptive approach was used in addition to using both simple and multiple regression analysis to identify the impact of the variable independent on the dependent variable and analyze the path so as to identify the role of the intermediate variable in the relationship between the independent variable and the dependent variable To test the hypotheses of the study. The results of the study reached a number of results, the most significant of which is the existence of a statistically significant effect of the accounting information system on the quality of the internal audit in the private Iraqi hospitals at the level of significance (α ≥ 0.05), and the existence of a statistically significant effect on the characteristics of the accounting information represented by the adequacy of the quality of internal auditing in the hospitals under study at the level of significance (α ≥ 0.05), the existence of a statistically significant effect of the accounting information system on its quality on the quality of internal auditing in the hospitals under study with the existence of the mean variable and the characteristics of the accounting information at the level of significance (α ≥ 0.05). In the light of the results, the study recommended the need to increase attention to the accounting information system in Iraqi private hospitals and the need to follow up on its role in raising and improving the quality of internal auditing in these hospitals, which leads to help the administration to take the appropriate decisions and correct deviations in a timely manner. The quality of the accounting information generated by the accounting information system as the best quality accounting information will help the internal audit departments of these hospitals to enhance their quality and performance.