Acil servis personelinin mükemmellik algılarının değerlendirilmesi
Evaluating perceptions of emergency room personnel towards performance excellence
- Tez No: 533510
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sağlık hizmeti veren kurumlar hastalığı önleme, tedavi ve rehabilitasyon hizmeti sunarken çıktılarının insan sağlığı, yaşam kalitesi ve toplumun kalkınmasıyla ilgili olması sebebiyle kaliteli hizmet vermek ve bu hizmeti sürekli iyileştirme çabasında olmak durumundadır. Bu nedenle hastanelerde Toplam Kalite Yönetimi'nin önemi artmaktadır. Acil servis ise hastanelerin en hızlı müdahale gerektiren hastalara kesintisiz hizmet sunulan bölümüdür. Acil servislerin iş sonuçlarında mükemmelliği hedeflemesiyle birlikte güvenli, hasta odaklı, etkin, verimli bir hizmet sunması kolaylaşabilecek ve hatalar önlenebilecektir. Bununla birlikte, acil servis birimleri öz değerlendirme ile zayıf ve güçlü yanlarını değerlendirirken hedefledikleri yolda nerede olduklarını da görebileceklerdir. Böylece, hedefleriyle aralarındaki mesafeyi kapatabilmek için motivasyon kazanıp yeni adımlarla ilgili karar verebileceklerdir. Kısaca, öz değerlendirme ile gelişme fırsatlarını yakalayabileceklerdir. Çalışmanın amacı, acil servis çalışanlarının mükemmellik algılarının değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme, 3. basamak hastanelerin acil servis çalışanları ile yapılmıştır. Mükemmellik algılarının ölçülebilmesi için öz değerlendirme aracı olarak Malcolm Baldrige Mükemmellik Modeli'nden geliştirilmiş bir anket kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, çalışmanın güvenilir ve geçerli olduğu tespit edilmiştir. Daha sonra verilere frekans, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Acil servis çalışanları tarafından kurum mükemmelliğini etkileyen faktörün“Çalışan Odaklılık”olduğu saptanmıştır. Yapılan çalışmaya göre, acil servislerin kurum mükemmelliğini sağlayabilmek için çalışan odaklı bir yönetim anlayışını benimsemeleri gerektiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health care organizations must deliver quality service and maintain continuous improvement while providing disease prevention, treatment and rehabilitation, since its service outcomes are associated with human health, quality of life, and community development. Therefore, the emphasis on Total Quality Management in health care organizations is on the rise. The emergency room (ER) is a hospital department which provides uninterrupted care to the patients who need a rapid intervention. By aiming performance excellence, emergency rooms may deliver safe, patient-centered, effective, and efficient care and prevent defects. Besides, evaluating their strengths and weaknesses with self-assessment, emergency rooms may determine how close they are to their goals. Thus, they gain the motivation to be able to close the gap between their actual outcomes and their goals, and then decide on the new actions. In brief, emergency rooms may catch the opportunities for improvement through self-assessment. The aim of this study is to evaluate perceptions of Emergency Room personnel towards performance excellence. The evaluation was performed on the emergency room personnel of research hospitals. A scale was used which had been developed from Malcolm Baldrige Excellence Framework to measure ER personnel's perceptions of Performance Excellence. The scale was proved to be valid and reliable through factor and reliability analyses. Afterwards, data were analyzed using frequency, correlation, and regression analyses. The factor which was identified to have influence on ER's Performance Excellence was determined to be“Workforce Focus”. According to the consequences of the study, to attain ER's performance excellence, Emergency Rooms must embrace a workforce-focused management approach.