Abdullah b. Vehb'in tefsîr'inde geçen rivâyetlerin değerlendirilmesi
The criticism of narrations which pass in the commentary of Abdullah b. Vehb
- Tez No: 533512
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Tezimiz giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırma hakkında genel bilgiler için, tezin konusu, amacı, önemi ve kaynaklarından söz edilmiştir. Daha sonra Abdullah b. Vehb'in hayatı ve yaşadığı dönem hakkında bilgi verilerek, Abdulah b. Vehb'in hadîsçiliği, ilmi kişiliği ve eserleri gibi hususlara temas edilmiştir. Ayrıca bu bölümde, üzerinde tez çalışması yaptığımız İbn Vehb'in Tefsîr'inin tanınması için özel bir başlık açılmıştır. Tezin birinci bölümünde, İbn Vehb'in âyetlerin içerik veya iniş sebebinin açıklanması için naklettiği rivâyetler, Kütüb-i Tis'a'nın ilgili rivâyetleri ile karşılaştırılmıştır. Rivâyetler arası karşılaştırma yapılırken, rivâyetler metin muhtevası ve son râvî açısından ele alınıp incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, Abdullah b. Vehb'in Kütüb-i Tisa' müelliflerine etkisi araştırılmıştır. İbn Vehb'in Kütüb-i Tis'a'ya etkisi, Kütüb-i Tis'a eserlerinde İbn Vehb tarîki ile gelen rivâyetler tespit edilerek, bu rivâyetlerin sayısı, İbn Vehb'e kadar olan sened kısmı, rivâyetlerin son râvîler açısından açıklanması, rivâyet sîgaları ve rivâyetlerin geçtiği konular gibi hususlara temas edilerek incelenmiştir. Tezin sonuç kısmında ise, yapılan çalışmada varılan sonuç hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis consists of two parts, they are introduction and the result. In the introductory section, for the general information about the research, the topic of the thesis, aim, importance and resources are mentioned. Then, by giving information about the life and living period of Abdullah b. Vehb, it has been touched on his hadithism, scientific personality and his works. In addition, in this section, a special title has been opened for the recognition of the exegesis of Ibn Vehb, on which we will study the thesis. In the first part of the thesis, The narrations passed by İbn Vehb to explain of the content or descent of the verses are compared with the related narrations of Kütüb-i Tis'a. While making comparisons between the verses, the narrations were examined in terms of the textual content and the final narrative. In the second part of the thesis, The effect of Abdullah b. Vehb on the authors of Kütüb-i Tis'a is examined. İbn Vehb's influence on Kütüb-i Tis'a, the narrations of İbn Vehb circle in the works of Kütüb-i Tis'a, and the number of these narrations, the part of circles up to İbn Vehb, the narrations being explained in terms of the last narrators, and its researched on the mentioned lik subjects of stories. In the result part of the thesis, information is given about the result obtained in the study.