Hipoksik iskemik ensefalopati tanılı yenidoğanlarda terapötik hipoterminin C-reaktif protein düzeyleri ve hematolojik parametreler üzerine etkisi
  1. Tez No: 533640
  2. Yazar: GÜLLÜ EKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERDAR CÖMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve​ Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve amaç: HİE, 35. gebelik haftası ve sonrasında doğmuş bebeklerde erken yenidoğan döneminde ortaya çıkan, bilinç bozukluğu veya konvülsiyonlarla kendini gösteren, solunum depresyonu ve hipotoni ile karakterize klinik bir sendromdur. Orta ve ağır derece HİE tanısı almış yenidoğanlarda ölüm ve nörolojik sekel oranlarında kayda değer oranlarda azalmaya yol açan ve standart tedavi haline gelen TH tedavisi kullanılmaktadır. Her ne kadar terapötik hipoterminin HİE'li yenidoğanlarda mortalite ve morbidite riskini azaltma açısından yararları kanıtlanmış olsa da kemik iliği üzerinde olumsuz etkileri mevcut olup, enfeksiyon insidansı üzerindeki etkileri kanıtlanamamıştır. Çalışmamızda yenidoğan yoğun bakım ünitesinde HİE tanısı ile terapötik hipotermi uygulanmış ve uygulanmamış bebeklerde postnatal ilk 7 günde C-Reaktif protein ve hematolojik parametre ölçümlerinin sonuçlarının değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, hastanemiz yenidoğan yoğun bakım ünitesinde, 1 Ocak 2006-31 Ocak 2018 tarihleri arasında Sarnat&Sarnat evrelemesine göre HİE tanısı alan; Grup 1 (TH uygulanan evre 2-3 HİE), Grup 2 (TH uygulanmayan evre 2-3 HİE) ve Grup 3 (TH uygulanmayan evre 1 HİE) olarak sınıflandırılmış 139 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, postnatal ilk 7 günde CRP ölçümleri, beyaz küre, nötrofil sayı ve değişiklikleri kaydedildi. İstatistik anlamlılık düzeyi olarak p0.05). TH uygulanmayan evre 1 HİE grubunda CRP ölçümlerinin postnatal 3. günde tepe değerine ulaştığı belirlendi. Bu grupta CRP'nin en düşük değerini ise postnatal 1. günde aldığı görüldü. TH uygulanmayan evre 2-3 HİE grubunda CRP ölçümlerinin postnatal 3., 4. ve 11 6.günlerde tepe değerine ulaştığı belirlendi. Bu grupta CRP en düşük değerini ise postnatal 5. günde almıştır. Beyaz küre sayı ve dağılımları incelendiğinde; her üç grup için de ölçülen beyaz küre sayılarının postnatal 1. günde tepe değerinde olduğu görüldü. Postnatal 3., 4. ve 5. günlerdeki beyaz küre ortalamasının TH uygulanan evre 2-3 HİE grubunda diğer iki gruba göre daha düşük olduğu ve ayrıca 4-7. gün beyaz küre ortalaması TH uygulanan evre 2-3 HİE grubunda diğer iki gruba göre daha düşük bulundu. Nötrofil sayı ve dağılımları incelendiğinde ise; TH uygulanan evre 2-3 HİE grubunda nötrofil ölçümlerinin postnatal 1. ve 2. günde tepe değerine ulaştığı belirlendi. TH uygulanmayan evre 1 HİE grubunda nötrofil ölçümlerinin ise postnatal 1.günde tepe değerine ulaştığı belirlendi. TH uygulanmayan evre 2-3 HİE grubunda nötrofil ölçümlerinin postnatal 2.günde tepe değerine ulaştığı belirlendi. Hemokültür üreme sıklığı açısından sonuçlar değerlendirildiğinde, her 3 grup arasında hemokültür üremeleri açısından postnatal 1, 2, 3, 5 ve 7. günlerde anlamlı fark saptanmamıştır. Grup 1' deki olgularda postnatal 1, 2, 3, 5, 7. günde hemokültür üreme sıklıkları sırası ile % 1.2, %1.3, %1.3, %2.3 ve %13.3 idi. Klinik sepsis açısından değerlendirildiğinde, 5 ve 7. günlerde TH alan grupta (Grup I'de) bulunan olgularda klinik sepsis tanısının istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğunu tespit ettik (p=0.033 ve p=0.049).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hypoxic ischemic encephalopathy is a clinical syndrome characterized by respiratory depression and hypotonia in the early neonatal period, which occurs among neonates born after 35th gestational week. Therapeutic hypothermia is the treatment of choice in newborns with moderate and severe hypoxic ischemic encephalopathy, leading to a significant reduction in mortality and neurological sequelae. Although the benefits of therapeutic hypothermia in reducing the risk of mortality and morbidity in neonates with HIE are unquestionable, it may affect bone marrow adversely and its effects on the incidence of infection have not been proven. In our study, we aimed to evaluate the results of C-reactive protein and hematological parameter measurements at postnatal first 7 days among infants with HIE who were treated with TH and compare the results with the results of babies with HIE but not treated with TH in the neonatal intensive care unit. Methods: In our study, neonates who were diagnosed as HIE in our neonatal intensive care unit between January 1, 2006 and January 31, 2018 according to the Sarnat & Sarnat staging were included; a total of 139 patients who were classified as Group 1, Group 2 and Group 3 were retrospectively evaluated. Demographic characteristics of the patients, Creactive protein measurements, WBC, neutrophil numbers and changes were recorded in the first 7 days.