Akhisar'da sembolik sermaye ve siyasal olan: bir alan araştırması
Symbolic capital and political in Akhisar: A field research
- Tez No: 533639
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ulus-devlet kimliği, tabi olunan devletin sağladığı imtiyazlar alanına dayanır. Vatandaşlar bu kimlik halesi çerçevesinde maddi ve manevi çıkarlar elde ederler. Bu çıkarların korunması ve sürdürülmesi, ulus-devlet kimliğinin içerdiği sembolik sermaye ile yakından ilgilidir. İmtiyazlardan yararlanabilmek, sembolik dile sahip olmayı, gerektiğinde o dili okuyabilmeyi gerektirir. Konjonktürel olarak ulus-devlet kimliğinin muhtevası değişebilir, sabit değildir. Bu değişken muhteva, sürekli mücadeleye açık bir zemin oluşturur. Sembolik sermayeye ilişkin mücadelenin sürdürülmesi siyasal olan ile yakından ilgilidir. Ranciere'in tarif ettiği anlamda siyasal olan sayılanlar ile sayılmayanlar arasındaki sonsuz eşitlik mücadelesidir. Bu açıdan baktığımızda sembolik bir sermaye olan ulus-devlet kimliğine dair eşitlik talepleri, siyasal olana yakınken, bu taleplerden doğan endişeler de siyasal olandan uzaklaşma eğilimini beraberinde getirir. Çıkar sahibi olmak, eşitlik talepleri üzerinden yeniden tartışmaya açarak herhangi bir eşitler arası eşitliğin bekasını tehlikeye atacağı için, konsensüsü destekleyen bir konumdur.“Sembolik Sermaye ve Siyasal Olan Kavramları Doğrultusunda Akhisar'da Bir Alan Araştırması”adını taşıyan bu tez, ulus-devlet kimliğini sembolik sermaye olarak ele alırken, siyasal olan ile bağını analiz eden bir saha çalışmasıdır. Bu doğrultuda birinci bölümde Bourdieu ve Ranciére üzerinden teorik çerçeve çizilmiştir. İkinci bölümde tarihsel olarak Türkiye'de ulus kimliğinin oluşumu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde saha görüşmeleri, ilk iki bölümün çerçevesinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The identity of nation-state depends on the arena of the privileges provided by the very state. Citizens acquire material and immaterial interests within the scope of this aura of identity. Protection and persistence of these interests are closely related to the symbolic capital involved in the identity of the nation-state. The persistence of the conflict associated with the symbolic capital is nearly related to the political. For Rancière the political is the infinite conflict between the countable and the uncountable. In this regard, while equality demands related to the nation-state's identity as a symbolic capital are close to the political, the concerns stemming from these demands also pave the way for the withdrawal from the political. This thesis which carries“Symbolic Capital and the Political in Akhisar: A Field Research”as its title, is a field research dealing with the identity of the nation-state as the symbolic capital and simultaneously seeks to analyze its ties with the political. The first chapter is about the conceptual frameworks of Bourdieu and Rancière. The second chapter addresses the historical formation of the Turkish national identity. Finally, in the third chapter the analysis of the interviews conducted in the field work will be argued.