Okulöncesi öğretmenlerinin çevre eğitimi konusundaki görüşleri ve yeterlilikleri
Opinions and competences of preschool teachers on environmental education
  1. Tez No: 533694
  2. Yazar: DİLEK ŞAHİNPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmamızda okulöncesi öğretmelerinin çevre konusundaki ilgi, tutum ve bilgi yeterliliklerini ve bunun üzerine çeşitli değişkenlerin etkisi incelenmiştir. Araştırma 2016-2017 eğitim öğretim yılında Tokat merkez ve ilçelerinde görev yapan okulöncesi öğretmenleri ile tarama modeli kullanılarak uygulanmıştır. Okulöncesi öğretmenlerinin çevre konusunda ilgi, tutum ve bilgi yeterliliklerini belirlemek amaçlanmıştır. Verilerin elde edilmesinde, duyuşsal eğilimler ölçeği, davranış ölçeği ve çevre bilgi testi ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu olmak üzere 4 bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Veriler araştırmada ele alınan problem durumlarına göre, betimsel (aritmetik ortalama, frekans) ve ilişkisel yöntemle değerlendirilmiştir. Verilerin analizi“The Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 20)”paket programı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde; betimsel istatistik, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve basit korelasyon kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre okulöncesi öğretmenlerinin duyuşsal eğilimlerle bilgi ölçeği arasında ilişki yoktur. Yine okulöncesi öğretmenlerinin davranış ölçeği ile bilgi ölçeğinden çıkan sonuçlar karşılaştırıldığında aralarında ilişki bulunamamıştır. Duyuşsal eğilimler ölçeği ile davranış ölçeği arasında pozitif yönde ilişki vardır. Okulöncesi öğretmenlerinin çevre eğitimine olan ilgileri tutumlarına da yansımıştır. Okulöncesi öğretmeni olarak araştırmaya 324 kişi katılmıştır. Bu kişilerin ölçeklerden aldıkları puanlar incelendiğinde okulöncesi öğretmenlerinin %64'ü bilgi testinden ortalamanın üstünde puan alırken, %25'i ortalamanın altında puan almıştır. Duyuşsal eğilimler ölçeğinde gurubun %56'sı ortalama üstünde puan alırken %42'si ortalamanın altında puan almıştır. Çevre davranış ölçeğinde ise grubun yüzdelik dağılımı ortalamaya göre yarı yarıya olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of various variables on preschool teachers' environmental interest, attitude and knowledge competencies have been examined. The research was carried out with preschool teachers who are working at Tokat center and its districts at 2016-2017 academic year by using screening model. At the study it was aimed to determine the interest, attitude and knowledge competencies of preschool teachers about environment.. In the data acquisition, a questionnaire consisting of 4 parts was used, including the sensory trends scale, the behavior scale and the environmental information test and the personal information form prepared by the researcher. . The data were evaluated by using descriptive (arithmetic mean, frequency) and relational method according to the problem situations ( cases da olabilir ) discussed in the study. The statistical Package for the Social Sciences (SPSS 20) was used to analyze the data. Descriptive statistics, one-way variance analysis (ANOVA) and simple correlation were used in the analysis of data. According to the findings obtained from the research, there is no meaningful relationship between sensorial tendencies and the scale of knowledge of preschool teachers. Again, there was no meaningful correlation between the behavior scale of preschool teachers and the results of the information scale. There is a positive correlation between the emotional inclinations scale and the behavioral scale. The interest of preschool teachers in environmental education has also been reflected in their attitudes.As a preschool teacher, 324 people participated in the research. When the scores of these individuals were examined, 63% of pre-school teachers scored above average, while 37% scored below average. On the scale of sensory trends, 52% of the Group received points on average and 48% received points below average. On the environmental behavior scale, the percentage distribution of the Group is semi-half according to the average.