Investigation of single-rate triangular 3D mesh compression algorithms
Statik üçgensel 3 boyutlu örgü sıkıştırma algoritmalarının incelenmesi
- Tez No: 533779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada günümüz şartlarında ulaşılabilen 3 boyutlu örgü sıkıştırma algoritmaları, kütüphaneleri vs. incelenmiş olup akademide bir zamanlar popüler fakat güncel bir koduna, çalışan uygulamasına ulaşılamayan algoritmalar toparlanmış, derlenmiş ve statik üçgensel 3 boyutlu örgü sıkıştırmasında kullanılarak sıkıştırma performansları karşılaştırılmıştır. Ayrıca örgü sıkıştırma algoritmalarının son basamağı olan genel amaçlı veri sıkıştırma algoritmalarının testlere göre günümüz en iyi sıkıştırma istatistiklerine sahip olanları bu derlenen algoritmalar ile beraber kullanılarak toplamda en iyi sıkıştırma oranı elde edilmeye çalışılmıştır. Tek çözünürlüklü 3B örgü sıkıştırma algoritmalarının performansları modern genel amaçlı veri sıkıştırma yöntemleri ile birlikte kullanılarak sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, currently available 3D mesh compression algorithms, frameworks, libraries etc. are investigated. Especially, the algorithms that are popular in survey papers but don't have any implementation or had outdated implementation or no published version is available, are gathered together and compiled accordingly. According to the benchmark test results, current best general-purpose data compression methods are identified and applied as the last stage of mesh compression. Results are compared in order to demonstrate the current state of single-rate 3D mesh compression performance with the current best general-purpose data compression methods.