Çift fazlı çeliklerin oda sıcaklığı deformasyon yaşlanması üzerine bir çalışma
A study on room temperature strain aging of dual phase steels
- Tez No: 533793
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Otomotiv sektöründe geniş kullanım alanı olan çift fazlı çeliklerin oda sıcaklığında gerinim yaşlanması sonundaki çekme özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla DP600 çift fazlı çeliği kullanılmıştır. Ayrıca bu çelikler 890 oC'den su verilip ardından tekrar 733 oC sıcaklıklarda su verilerek ferritik matriste daha fazla martensit hacim oranı üretilmiştir. İki farklı ferrit + martensit mikroyapısına sahip bu çelik numunelere %6 ve %12 ön gerinim yapılmış daha sonra oda sıcaklığında 1-2-3 ve 4 ay süre sonunda gerinim yaşlanması uygulanmıştır. Çift fazlı çeliklerin oda sıcaklığı statik gerinim yaşlanma süresi ve artan martensit hacim oranına bağlı olarak sertlik, akma ve maksimum çekme gerilme değerleri artmış olup, genel olarak kopma birim uzama değerlerinde düşüş olduğu görülmüştür. Kırık yüzey incelemelerinde ise yine artan yaşlanma süresi ve martensit hacim oranına bağlı olarak taneler arası sünek kırılmadan tane içi gevrek kırılma davranışına doğru bir eğilim gerçekleşmiştir. Bu çalışma ile şekillendirilen çift fazlı çeliklerin oda sıcaklığında mekanik özelliklerinin önemli ölçüde değişeceği ve bu çeliklerin temel özelliği olan sürekli akma davranışlarının zamanla yitirileceğini gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tensile properties of dual phase steels, which are widely used in the automotive sector, at the end of strain aging at room temperature were investigated. For this purpose, DP600 dual phase steel was used. In addition, these steels were water-quenched from 890 oC and then re-quenched from 733 oC and thus more martensite volume ratio in the ferritic matrix were produced. 6% and 12% pre-strain to steel samples having two different ferrite plus martensite microstructures were applied and then strain aging at room temperature for 1-2-3 and 4 months were carried out. Depending on increasing room temperature static strain aging time and martensite volume fraction of dual phase steels the hardness, the yield and ultimate tensile stress values of the steels were increased and it was observed that there was a decrease in the breaking elongation values in general. On the other hand, a tendency toward trans granular brittle fracture behavior has been observed in the fracture surface by increasing aging time and martensite volume ratio. By this study, it has been shown that the mechanical properties of formed dual phase steel will change significantly and continuous yield behavior, which is the main properties of these steels, will be lost in time.