Lise öğrencilerinde düz ve eğimli zeminlerde sırt çantası taşıma yöntemlerinin denge üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of backpack carrying methods on balance on flat and inclined surfaces in high school students
  1. Tez No: 533873
  2. Yazar: MUSTAFA CEM TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma düz ve eğimli zeminlerde farklı çanta taşıma alışkanlıklarının lise öğrencilerinin dengelerini nasıl etkilediğini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışma yaş ortalamaları 15,98±1,33 yıl olan 44 (24 erkek, 20 kız) öğrenci üzerinde gerçekleştirildi. Bireylerin sosyodemografik bilgileri kaydedildikten sonra postür ve kullandıkları çanta ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. Bertec denge platformu ile bireylerin düz ve eğimli zemin üzerinde üç farklı çanta taşıma yöntemi (çantasız, tek omuzda çanta ve çift omuzda çanta) ile toplam 6 farklı koşuldaki statik ve dinamik dengeleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned in order to investigate how different backpack carrying habits affect the balance of high school students on flat and inclined floors. The study was carried out on 44 (24 male, 20 female) students with a mean age of 15.98 ± 1.33 years. After the sociodemographic data of the subjects were recorded, evaluations were made about posture and used backpack. Static and dynamic balances were evaluated with the Bertec balance platform in total of 6 different conditions in which individuals used three different backpack carrying methods (without backpack, single shoulder backpack, double shoulder backpack) on flat and inclined floors.