Endobronşiyal ultrasonografi eşliğinde akciğer veya mediastinal lezyonlardan alınan iğne aspirasyon biopsilerinin tanısal değeri
Diagnostic value of needle aspiration biopsies from lung or mediastinal lesions with endobronchial ultrasonography
- Tez No: 533878
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
EBUS mediastinal lenf nodlarından veya kitlelerinden iğne aspirasyonuyla materyal alınmasını sağlayarak granülomatöz hastalık, kitlelerin malign/bening ayrımı yapabilen, tanı oranı yüksek, komplikasyon oranı son derece düşük ve maliyeti diğer invaziv yöntemlere göre oldukça ucuz bir girişimsel tanı yöntemidir. Tümör ya da diğer akciğer hastalıkları her zaman hava yollarının içinde yani bronşlarda yer almazlar. Akciğer kökenli hastalıkların ilk habercisi bazen akciğerdeki lenf bezleridir. EBUS, lenf bezlerini tarayarak, şüpheli lenf bezlerinden biyopsi alınıp kanser tanısının konmasında, yine kanserin evrelemesinde, yardımcı olur. EBUS yöntemi; kişiyi ileri cerrahi girişimden kurtarabilen oldukça gelişmiş bir tanı yöntemidir. Materyal metod Dicle Üniversitesi Göğüs Hastalıkları kliniğimize ocak 2016 - ocak 2018 tarihleri arasında başvuran, toraks bilgisayarlı tomografisinde veya PET BT'sinde patolojik boyutta lenf nodu saptanan 261 hastaya EBUS ile transbronşial iğne aspirasyonu işlemi yapıldı. Hastaların tamamı için konveks prob EBUS ve 22 G iğne kullanıldı.Bu hastaların radyoloji raporları, PET/BT raporları, EBUS notları, patoloji sonuçları retrospektif olarak incelendi. İstatistiksel olarak değerlendirildi. Dosya bilgilerinden EBUS endikasyonu, işlemin teknik özellikleri ile TBİA uygulanan lenf nodu veya kitlenin lokalizasyonu ile ilgili bilgilere ulaşıldı. Hastalarda EBUS ile varılan tanıları, uygulanan tedavi ve klinik takipleri değerlendirildi. Bulgular EBUS eşliğinde iğne aspirasyon biopsisi yapılan 261 hastanın 170'i (%65.1) erkek olup; 91'si (%34.9) kadındı. Çalışmadaki hastalar 18 yaş ile 92 yaş arasındadır. Hastaların yaş ortalaması 59.8'di. Hastaların sitopatolojik sonuçlarını inceledik. 26 non-diagnostik, 12 normal doku, 45 non-spesifik inflamasyon, 28 granülomatöz inlamasyon, 52 antrakozis, 98 malignite olarak patoloji tarafından raporlandı. EBUS yapılan 170 erkek hastanın 154'ünde (%90,0) tanıya ulaşılırken, 91 kadın hastanın ise 81'inde (%89,0) tanıya ulaşıldığı görüldü. Konveks prob EBUS ile 2R, 2L, 4R, 4L, 7, 10R, 10L, 11 nolu istasyonlardan kliniğimizde aspirasyon yapılabildiği görüldü. 261 hastadan toplam 443 farklı istasyondan aspirasyon yapıldı. 261 hastadan toplam alınan aspirat sayısı ise 980 idi. Sonuç EBUS minimal invaziv bir tanı yöntemi olup mediastinal lenf nodlarından biopsi alınma yöntemi akciğer mediastinal hastalıkların tanısında yardımcıdır. Malign hastalıkların tanısını koymada başarılı bir yöntem olduğu gibi sarkoidoz, tüberküloz, antrakozis gibi benign hastalıkların da tanısını koymada başarılı olduğu görüldü. Hastalarin önemli bir kısmının patoloji tarafından bening olarak raporlandı.
Özet (Çeviri)
EBUS mediastinal lymph nodes or masses by providing sufficient material granulomatous disease, the masses, malign / bening differentiation, high rate of diagnosis, the rate of complications is extremely low and the cost of other invasive methods compared to other methods is an inexpensive interventional diagnostic method. Tumors or other lung diseases are not always present in the airways, and in the bronchies. Lymphocytes are often the first precursors of lung-derived diseases. EBUS can scan lymph nodes, biopsy suspicious lymph nodes and help in the diagnosis of cancer, staging of cancer. EBUS method; It is a highly advanced diagnostic method that can save the person from further surgical intervention. Material Methods 261 patients who presented to Dicle University Chest Diseases Clinic between January 2016 and January 2018 were treated with EBUS and transbronchial needle aspiration. For all patients, convex probe EBUS and 22 G needles were used. The radiology reports, PET / CT reports, EBUS notes, pathology results of these patients were retrospectively analyzed. Statistically evaluated. Information about the indication of EBUS, technical characteristics of the procedure, lymph node applied to TBNA or localization of mass were obtained from the file information. The diagnosis, treatment and clinical follow-up of patients with EBUS were evaluated. Results 261 of the patients undergoing EBUS-guided needle aspiration biopsy, 170 (65.1%) were male; 91 (34.9%) were women. Patients in the study were between 18 and 92 years of age. The mean age of the patients was 59.8 years. We examined the cytopathological results of the patients. 26 nondiagnostics, 12 normal tissues, 45 non-specific inflammation, 28 granulomatous inlamation, 52 anthracosis, 98 were reported by pathology as malignancy. The diagnosis was achieved in 154 (90.0%) of the 170 male patients who underwent EBUS and in 81 (89.0%) of the 91 female patients. Convex probe EBUS with 2R, 2L, 4R, 4L, 7, 10R, 10L, 11 no. A total of 261 patients were aspirated from 443 different stations. The total number of aspirates taken from 261 patients was 980. Conclusion EBUS is a minimally invasive diagnostic method and biopsy from mediastinal lymph nodes is helpful in the diagnosis of pulmonary mediastinal diseases. It was found to be successful in diagnosing malignant diseases, as well as in the diagnosis of benign diseases such as sarcoidosis, tuberculosis and anthracosis. A significant proportion of patients were reported to be bening by pathology.