Hibrit perovskite güneş pillerinin geliştirilmesi
Development of hybrid perovskite solar cells
- Tez No: 533911
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son yıllarda hibrit perovskite güneş pilleri %20'leri aşan verimleriyle büyük ilgi odağı olmuşlardır. Yüksek mobiliteye ve uzun difüzyon mesafelerine sahip malzemelerin kullanıldığı bu tip güneş pilleri, n-i-p ve p-i-n yapılarda literatürde sıkça çalışılmıştır. N-i-p yapısındaki inorganik/organik perovskite güneş pillerinde sırasıyla; elektron ileten tabaka, perovskite ve boşluk ileten katman kullanılmaktadır. Elektron ileten tabaka olarak bu aygıtlarda sıkça titanyumdioksit (TiO2) kullanılmıştır. P-i-n yapısındaki perovskite güneş pillerinde ise sırasıyla; boşluk ileten katman, perovskite ve elektron ileten tabaka bulunmaktadır. Boşluk ileten tabaka olarak yüksek boşluk mobilitesinden dolayı polistren sulfonat katkılı poli(3,4-etilendioksitiyofen) PEDOT:PSS kullanılmaktadır. Bu tezde, n-i-p yapısındaki hibrit perovskite güneş pillerinde TiO2 kompakt katmanına ek olarak; n-tipli elektron taşıyıcı olan indiyum sülfit (In2S3) malzemesi kullanılmıştır. In2S3 malzemesine tavlama uygulayarak ve molariteyi değiştirerek verim geliştirilmeye çalışılmıştır. p-i-n yapısındaki aygıt tipinde ise, PEDOT:PSS tabakasına dimetilsülfoksit (DMSO) ve Zonil katkılaması yapılarak sistemdeki boşuk taşımının iyileştirilmesi ve perovskite katmanının PEDOT:PSS yüzeyine daha iyi tutunması sağlanarak verim geliştirilmeye çalıştırılmıştır. Bir diğer p-i-n yapısındaki hibrit perovskite güneş pillerinde, CH3NH3IPbI3-xClx perovskite mazlemesi kullanılmış ve tekrar PEDOT:PSS için DMSO ve Zonil katkılaması yapılarak verim geliştirilmeye çalışılmıştır. Yüzey ve yapısal karakterizasyonlarıyla sonuçlar desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent years, hybrid perovskite solar cells have been great focus due to their high efficiency exceeding 20%. There are many studies in literature regarding this type of solar cells that has high mobility and long diffusion lengths in forms of n-i-p and p-i-n. Inorganic/organic perovskite solar cells in the form of n-i-p contains electron transfer layer, perovskite layer and hole transfer layer accordingly. TiO2 has been widely used as electron transfer layer in this devices. On the other hand, inorganic/organic perovskite solar cells contain hole transfer layer, perovskite layer and electron transfer layer accordingly. PEDOT:PSS that has high hole mobility are being used as electron transfer layer. In this thesis, inorganic/organic perovskite solar cells in the form of n-i-p, in addition to TiO2, InsS3 has been used. By applying thermal annealing and changing molarity of InsS3, efficiency has been tried to improve. Also for the p-i-n form perovskite solar cells, DMSO and Zonyl have been doped into PEDOT:PSS to increase hole transfer and for the perovskite to cling onto surface of PEDOT:PSS. In another hybrid perovskite solar cells that have p-i-n structure, CH3NH3IPbI3-xClx perovskite material has been used to improve the efficiency by dopping DMSO and Zonyl into PEDOT:PSS. The results have been backed up with surface morphology and structural characterization.