Asmada hastalık yapan roditis yaprak renk değişikliği ile ilişkili virüs (Roditis leaf discoloration-associated virus)'ün moleküler teşhisinin iyileştirilmesi
Molecular diagnosis improvement of Roditis leaf discoloration-associated virus causing disease in grapevines
  1. Tez No: 533915
  2. Yazar: MÜZEYYEN MÜGE DOĞANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ULUBAŞ SERÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Asma yaprak renk değişikliği ile ilişkili virüs (Grapevine roditis leaf discoloration associated-virus, GRLDaV) Caulimoviridae familyası, Badnavirüs cinsi üyesi olup, endojenik bir virüsdür. Bu çalışmada GRLDaV'nin doğru teşhis için yuvarlanan halka amplifikasyonu (Rolling circle amplification; RCA), virüsün tüm genomunun nükleotid dizisinin elde edilmesi, PCR ve Realtime-PCR temelli teşhis yöntemleri geliştirilmiştir. GRLDaV'un YHA sonucunda amplifikasyonlar edide edilmiş, ancak virüse ait fragmentler bulunamamıştır. Etmen Nicotiana tabacum cv Samsun ve Xanthi ile Chenopodium quinoa test bitkilerine inoküle edilmiş, buradan tekrar tütün bitkisine aktarılmış, PCR analizleri ile teyid edilmiştir. Gen bankasında kayıtlı GRLDaV genomları kullanılarak tasarlanan primerlerle amplifiye edilen 10 genom bölgesinin birleştirilmesi ile tüm GRLDaV B42 izolatının 7,086 nt uzunluğunda tüm genom nükleotid bilgisi elde edilmiştir. Diğer ülkelerde teşhisi yapılan GLRDaV izolatleri ile aynı genom organizasyonuna sahip olup, yüksek oranda nükleotid benzerliği göstermiştir. Sonuç olarak rutin teşhislerde kullanılabilecek primer çiftleri PCR ve real-time PCR analizleri için önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Grapevine leaf discoloration associated virus (GRLDaV) the family of Caulimoviridae is a member of the genus Badnavirus and is an endogenous virus. Rolling circle amplification (RCA), obtaining the nucleotide sequence of the whole genome of the virus, PCR and Realtime-PCR based diagnostic methods have been developed for the correct diagnosis of the GRLDaV under this study. As a result of GRLDaV's YHA, amplification was performed but no virus fragments were found. The pathogen was inoculated with Nicotiana tabacum cv Samsun and Xanthi and Chenopodium quinoa test plants, It was confirmed by PCR analysis. All genomic nucleotide information of 7,048 nt of all GRLDaV B42 isolates was obtained by combining 10 amplified genome regions with primers designed using GRLDaV genomes registered in the gene bank. It has the same genome organization as the GLRDaV isolates diagnosed in other countries and has shown a high nucleotide similarity. The primer pairs that can be used in routine diagnostics have been proposed for PCR and real-time PCR analysis.