Derin temel kazılarında şev duraylılığının aletsel ölçümü ve ölçüm verilerinin değerlendirilmesi (Şişli–İstanbul)
Instrumental measurement of slope stability in deep foundation excavation and evaluation of measurement data (Sisli–Istanbul)
  1. Tez No: 533927
  2. Yazar: VELİ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez İstanbul ili Şişli ilçesi, Cumhuriyet Mahallesi, 144 pafta, 994 Ada, 14 parsel üzerinde yer alan çok katlı bir yapının derin temel kazı jeoteknik çalışmalarını, bu çalışmalar kapsamında kullanılan ölçüm aletlerini ve bu aletlerden alınan ölçüm verilerin değerlendirilmesini içermektedir. Proje alanın jeolojik ve jeoteknik özelliklerinin tespiti için 10 adet jeoteknik sondaj yapılmıştır. Yapılan sondajlarla kazı öncesi zemin hakkında bilgi elde edilmiş, bu bilgiler ışığında güvenli kazı için gerekli jeoteknik ölçüm aletleri belirlenmiştir. Projede temel kazılarda duraylılığı sağlamak için geçici iksa sistemleri kullanılmıştır.Yerdeğiştirmelerin, gözlemlenmesi amacı ile İnklinometre, ivme ölçer, ekstansometre, piyezometre, manyetik oturma kolonu, mini prizma reflektör ve yük hücresi projede belirlenen noktalara yerleştirilmiştir. Tez kapsamında inklinometre, ekstansometre ve yük hücresi gibi jeoteknik ölçüm aletleri ile bu aletlerden alınan jeoteknik ölçümler değerlendirilmiştir. Kazı temellerindeki ölçümlerde, ayrışmış yer yer killeşmenin olduğu şeylli biriminde hareketlilikler saptanmış ve gerekli önlemler önceden alınarak büyük hasarların meydana gelmesi önlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis includes deep foundation excavation geotechnical studies of a multi storey building located on the Istanbul province, Şişli district, Cumhuriyet neighborhood, 144 sections, 994 islands, 14 parcels, measuring instruments used in these studies and evaluation of measurement data obtained from these instruments. Eight geotechnical drilling were carried out to determine the geological and geotechnical characteristics of the project area. Information about the ground was obtained before the excavation with the drillings made and the geotechnical measuring instruments required for safe excavation in this way were determined. Temporary support systems were used in order to provide stability in the foundation excavations in the project. The aim of the deformation observations were located inclineometer, shape accel array, extensometer, piezometer, magnetic seating column, surface monitoring and load cell designated points In the scope of the thesis, geotechnical measuring instruments such as Inclineometer, Extensometer and Loadcell and geotechnical measurements taken from these instruments have been evaluated. In the result of the instrumental measurement, deformations were determined in the greywacke unit where was clayey and weathered zone and the necessary precautions were taken beforehand to prevent major damages.