Ankrajların değişik formasyonlardaki davranışı
The Behaviour of anchorages in different environments
- Tez No: 79157
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 401
Özet
ÖZET Yerleşim alanları içinde yapılması gereken derin temel kazılarında ter cih edilen ankrajlı kazı destek sistemlerinin, bulundukları ortamlara ve çevre koşullarına göre çok detaylı çalışmalar sonucu tasarlanması ve imal edilmesi gerekir. Ankraj sistemlerinin uygulanacağı zemin koşulla rına göre belirlenmesi gereken ankraj sistemi yapısı, ankrajlı kazı des tek sisteminin yerine getirmesi gereken görevlerini doğrudan etkilemek tedir. Özellikle yük iletiminin sağlandığı ankraj kökünün yapısı, uygula manın yapılacağı zeminin çok iyi incelenmesinden sonra belirlenmelidir. Ankraj sistemlerinin bulundukları zemin cinsine göre gösterdikleri dav ranışların farklılıkları yapılan deneyler ve gözlemler ile belirlenebilmek tedir. Ülkemiz dışında ankraj sistemleri üzerinde yapılması gereken deneyler ve gözlemlemeler şartnameler ile zorunlu hale getirilmiştir. Ya bancı ülkelerdeki çalışmaların sonucunda zemin cinslerine göre gözlenen davranış özelliklerinin ele alındığı bu çalışmada yabancı şartnamelerce zorunlu hale getirilmiş olan deney çeşitleri de incelenmiştir. Ankraj sis temleri üzerinde yapılması zorunlu olan deneyler, kazı destek sistemleri nin davranışlarını belirlemede yardımcı olan temel deneylerdir. DİN 4125-Alman Şartnamesi, SIA 191-İsviçre Şartnamesi, U.S. Ulaştırma Bölümü Teknik Raporu ve B.S. 8081-İngiliz Şartnamesi' nin tariflediği ankraj deneyleri incelenerek, uygulanması ve yorumlanması ülkemizdeki ankraj sistemlerine en yakın olan U.S. Ulaştırma Bölümü Teknik Rapo ru' ndaki ankraj deneylerinden performans deneyleri ve kanıt deneyleri ankraj sistemleri üzerinde uygulanmıştır. Kullanılan ölçüm sistemi ve istenilen şartların tam olarak sağlandığı deneylerden elde edilen sonuç lara göre kaya ortamında ve kumlu zeminlerde ankraj sistemlerinin dav ranışlarındaki eğilim incelenmiştir. Alınan uzama değişimi değerleri yük değişimi değerleri ile beraber incelenerek ankraj sisteminde oluşan etki ler yorumlanmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, ülkemizdeki ankraj sistem lerinin pratikte ne derece kontrolsüz gerçekleştirildiğini de göstermekte dir. Özellikle büyük şehirlerde yapılan derin kazılarda kullanılan bu kazı destek sistemlerinin, tasarımlarını ve yapım aşaması deney ve gözlemle me yöntemlerini tarifleyen bir şartname hazırlanmasının gerekliliği, in celenmiş olan değişik şantiyelerdeki uygulamalardan edinilen ilk izlenimdir. Üretim öncesi, üretim aşaması, üretim sonrası ve krip deneyle rinden oluşan bir kontrol sistemi ile ankraj sistemlerinin davranış eği limlerinin belirlenmesi tüm yabancı şartnamelerdeki ortak noktadır. Bu deneyler ışığında, ankraj sisteminin uzama değişimi ile beraber yük de ğişiminin de kontrolünün ankraj sisteminin davranışını yorumlamada yardımcı olacağı düşünülmektedir. XXIV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The anchored excavation support systems prefered in the deep excavations that take place in the centre of the cities, must be designed and constructed after detailed observations according to the environmental conditions and circumstances they will be in. Structure of the anchorage system that must be selected according to the environmental conditions they will be in, directly affects the function of the anchored support system. Particularly, the type of the fixed anchor zone, transferring the load, must be chosen after the complete observation of the ground. Differences in the behavior of the anchorage systems in different ground conditions are being controled by tests and long-term monitoring tests of the anchorage systems. Apart from our country, in all other countries, the contractors are being forced to apply the anchorage tests and long-term monitoring tests defined by their standards. By the conclusions of the studies made in the foreign countries, the behavior of the anchorage systems in different enviromental conditions have been observed by the anchorage tests defined in the foreign standards. The tests that must be done on the anchorage systems, are the basic tests that help in deciding the behavior of the anchored support system. After the observation of the anchorage tests explained in DIN4125- German Standard, SIA 191-Swiss Standard, U.S. Department of Transportation Federal Highway Administration Technical Report and B.S. 8081-British Standard; the tests that seemed suitable to apply on the anchorage system in Turkey which are called performance tests and proof tests defined in the technical report of U.S. Department of Transportation Federal Highway Administration have been applied. The tendency of the anchorage system behavior in cohesive and cohesionless grounds have been observed according to the results of the tests that have been applied to the anchorage system with the measuring devices as explained in the standard. The effects occured on the anchorage system is tried to be explained by the observation of the tendon extention and load change in the anchorage system. This study shows, how controlless the anchorage systems are being applied in our country. After the observation of different sites, the need of a standard explaning the design methods, anchorage tests and long-term monitoring tests for that kind of deep excavation supporting systems preferred in big cities, have been the first impression. Determination of the tendency in the behavior of the anchorage systems by a control system occured of precontract tests, basic on-site suitability tests, long-term monitoring tests and creep tests, is the common point in all foreign standard. It is thought that monitoring of the load change with the extension change in the anchorage system, will be useful for the interpretation of the anchorage system behavior.